България ще кандидатства за домакин на Световния икономически форум, известен като летния Давос през следващата година, пише "Стандарт".
Това съобщи премиерът Пламен Орешарски след среща с китайския му колега Ли Къцян в правителствената резиденция на брега на жълто море Бан шуей дао край град Далиан. По традиция летният Давос се провежда в Китай като последните му две издания са именно в Далиан.
Днес е откриването на форума, в който ще участва и Орешарски. „Аз съм единственият премиер от Източна Европа тук и колегата Ли отчете този факт", заяви премиерът.
„Кандидатурата на България е добра идея", отговорил министър-председателят Ли и допълнил, че така може да се подпомогне развитието на Централна и източна Европа, което е един от акцентите на китайската икономическа политика.
Двамата премиери са разговаряли още за привличането на китайски инвестиции в България, съобщи Орешарски.
Според него китайците проявявали интерес към жп транспорта, БДЖ, пристанищната инфраструктура, пътища и технологии. Ли Къцян нарекъл България страната на розите и подчертал големия интерес към българско розово масло. Китай се нуждае от големи количества за козметичната индустрия.
Китайският премиер поискал на срещата равнопоставеност за техните фирми, които инвестират у нас. За това той получил уверения от Орешарски и вицепремиера Даниела Бобева.
Пламен Орешаски изразил възхищението си от икономическото развитие на Китай, на което Ли отговорил, че китайският модел на развитие не е приложим в България.
„Ние не искаме да се правим на китайци", отвърнал Орешарски. Страната ни обаче ще ползва добрите практики при управление на държавните фирми от Китай. Целта и родните предприятия да станат по ефективни, въпреки че вече не са останали много такива у нас, допълни Орешарски.
Надявам се след срещата да има конкретни стъпки, защото много успешни посещения завършват без реални резултати, каза министър-председателят.
По време на срещата не е обсъждан конфликтът в Сирия. Няма промяна в позицията на българското правителство, обяви премиерът.
България представлява интерес за китайските инвеститори, но е необходимо да прояви гъвкавост, прагматизъм и равнопоставеност за привличането им. Това е заявил на срещата си с премиера Пламен Орешарски премиерът на Китайската народна република Ли Къцян, предаде БНР.
Шест пъти за 30-минутен разговор Ли Къцян е употребил думата прагматизъм в отношенията: Той подчерта, че се надява на равнопоставеност за китайските фирми. Нещо, което приех и го уверих, че е така. Потенциалните обекти на сътрудничество, някои инфраструктурни обекти, специален интерес към железопътния сектор, но и към частния бизнес, в това число и технологии.
Ли Къцян е посъветвал Орешарски България да намери своя модел за развитие, а самият премиер на България каза: Няма да се правим на китайци.
Страната ни е поискала за догодина да домакинства форума "Млади шампиони", отправена е и покана Ли Къцян да посети България.
Вероятността това да се случи е голяма, коментира Орешарски.
Вицепремиерът Даниела Бобева съобщи, че се организира бизнес делегация, която да дойде до края на годината в България и да прегледа проект по проект заявения интерес. България има интерес да проучи опита в управлението на държавните компании. За китайските туристи ще се пише специална стратегия, обясни Бобева:
Главно исторически туризъм, СПА, включително съседство с Турция, която е желана дестинация за китайците и стартираме с посещението на нашите представители в Китай след три седмици.
Отново на дневен ред е темата за пряка самолетна линия между Китай и България. В края на този месец у нас идва китайска делегация, която ще договаря по-конкретно какви са възможностите да се инвестира в България.
За страната ни Ли Къцян знае, че е страната на розовото масло, но обясни , че родното производство е твърде недостатъчно, за да задоволи нуждите на големия китайски пазар.