Плевнелиев: Готов съм да свикам КСНС за Сирия (обновена)

share

Президентът Росен Плевнелиев даде начало на новата учебна година за випуск 2013 – 2014 във Военна академия "Георги С. Раковски" в столицата.

"Най-сериозната заплаха за сигурността в днешни дни е международният тероризъм. Ние се сблъскахме с грозното му лице на нашата територия и трябва да признаем, че не бяхме съвсем готови за срещата с грозното лице на терористичната атака”, отбеляза Плевнелиев. По думите му именно това е причината да се развива военното образование в България.

"Военна академия „Георги С. Раковски” е свидна рожба на страната ни. Тя е най-старото висше военно училище в България, като тук са се обучавали много военни, донесли на страната ни национална гордост и слава. През годините академията се утвърди и като водещо военно заведение в България”, посочи президентът и подчерта, че днес военнообразователната система е поставена пред сериозни предизвикателства, които изискват непрекъснато адаптиране и това трябва да бъде отразено и във военното образование.

"Готов съм да свикам заседание на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС), следя внимателно ситуацията в Сирия и ще преценя кога е добрият момент, за да бъде свиканo това заседание", заяви държавният глава. Плевнелиев подчерта, че позицията му по отношение на кризата в Сирия е съвпаднала изцяло с позицията на президента на САЩ Барак Обама.

"Моята позиция беше много ясна още от първия ден. Извършено е престъпление срещу човечеството и виновните трябва да бъдат наказани. Необходим е обаче и широк обществен дебат, тъй като кризата не е само регионална или пък на два часа път със самолет от нас. Тя може да се превърне и в глобална криза”, отбеляза Росен Плевнелиев. Според него трябва да бъдат провеждани дебати по темата и в парламента, за да се чуят всички отговорни фактори.

"Българските институции трябва да адресират проблема с бежанската вълна и това е изцяло в компетенцията на изпълнителната власт. Приветствам - правителството да доведе до ефективни резултати взетите решения на Съвета по сигурността към Министерски съвет”, подчерта президентът и отбеляза, че създадените два оперативни щаба трябва да започнат сериозна работа относно бежанците, които влизат в България.  „Държавата изпитва определени трудности в темата с подготовката на адекватна реакция и условия за приемането на бежанци”, коментира Плевнелиев. По думите му броят на желаещите да преминат българската граница на денонощие се удвоява и утроява, което може да се превърне в тенденция със сериозни цифри.

"На инат, и с подход „единият срещу другия”, не могат да се управляват еврофондове, не могат да се правят и реформи в сектор „Сигурност”, не може и да се изпълнява програмата „България 2020”, заяви Плевнелиев. Според президента за да има легитимност и за да може европейските средства да се управляват честно и почтено пред партньорите на страната ни в европейското семейство, трябва да се дебатира и да се постига консенсус. „Отвъд политическото противопоставяне, трябва да започнат да се изграждат и мостове от следващите дни”, подчерта Росен Плевнелиев. Той отбеляза, че поне по няколко приоритета на нацията, поне по въпросите, които протестиращите граждани от началото на тази година поставят на дневен ред като монополи, мафия, корупция, олигархия, система на правораздаване трябва да се търси консенсус. „Приветствам желанието за декларация в началото на работата на новия сезон в парламента по националните приоритети. Приветствам и желанието на политическите сили да търсят решения в рамките на парламента за общи действия по тези приоритети”, посочи още Росен Плевнелиев. „През изминалите три месеца бяхме свидетели на политика на реваншизъм и на много силно противопоставяне”, коментира още президентът.

"Това, което стана с промените в закона за ДАНС, е грешка. Слагам и себе си в категорията на тези, които носят отговорността, че нещата с този закон не станаха както трябва”, подчерта президентът. Според него не е правилно това, което се направи, като бързи промени на парче, някъде в парламента, без обществен консенсус, без извикани експерти, без неправителствени организации. „Казвам го на цялата нация и искам да се върнем към правилния подход, а именно към постигнатия консенсус на заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) за промените в сектор сигурност от 2012 година”, отбеляза Плевнелиев.

Той каза, че е бил горд, когато именно на това заседание и ГЕРБ, и БСП, и ДПС, и „Атака”, и Синята коалиция и всички институции са казали – „Така го правим”. „Приехме декларация, прочетох я пред цялата нация, и бях най-гордият и щастлив президент, защото КСНС, през много дълги години, беше инструмент за политизиране и свършваше с пресконференция, дадена разделени едните и другите на стълбите в президентството. И когато всички, през 2012 година, слязохме заедно и дадохме обща пресконференция, показахме на нацията, че консенсус е възможен, когато става въпрос за сигурността на българските граждани. Това беше едно високо отговорно постижение на българската държавност”, посочи Росен Плевнелиев. По думите му обаче в последните месеци подходът се променя.
„За това носят отговорност и предишните управляващи, които си бяха поставили срок до април 2013 година пакетът от закони в сектор „сигурност” да бъде приет. Това обаче не се случи”, коментира президентът.

През новата учебна година във Военна академия ще се обучават и над 700 слушатели и студенти в 9 магистърски специалности в професионални направления „Военно дело” и „Национална сигурност”. Първата академична лекция за новата учебна година ще бъде изнесена от министъра на отбраната Ангел Найденов и ще е на тема „Приоритети и предизвикателства пред отбранителната политика на Република България”. За „Въоръжените сили на Република България – състояние и перспективи” ще говори началникът на отбраната ген. Симеон Симеонов.

Водещи новини

Още новини