Миков: Никой президент не си е позволявал да налага вето на бюджета

share

Депутатите трябва да си починат и наесен отново в парламента. Те трябва да си починат от много работа и от безпрецедентен натиск отвън. Обстановката иска особена концентрация и усилия. Това заяви председателят на НС Михаил Миков  в сутрешния блок на БНТ по повод политическата обстановка в страната.

Попитан дали е готов за директен сблъсък с държавния глава и налагането на вето от него, той заяви, че трябва да се изчака да види как ще постъпи Плевнелиев. "Никой президент не си е позволявал да налага вето на бюджета. Законът за бюджета не е какъвто и да е закон, той не може да се внесе от народен представител, а от 240 депутати", каза той. 

"Това, която се случва започна, когато предишният премиер наричаше депутатите безделници, много трудно уважението се връща. Това е голямото предизвикателство пред българската демокрация - липсата на авторитети", коментира още Миков.

Тези, които не са доволни от изборния резултат, търсят пътища към предсрочни избори, а това води до едно положение, че ако следващите не са доволни от изборите - ще постъпят по този начин, а това е вредно за държавата, смята още той. По думите му по света има златен стандарт от 100 дни за работата на едно правителство, а на правителството на Орешарски са дадени  едва 10.

Той призна, че номинацията на Делян Пеевски е кадрова грешка, но те бързо са я поправили. "По същество номинацията е на Пламен Орешарски", каза той. Попитан реално кой я е направил, защото в хората остават съмнение за задкулисие, той заяви, че това няма значение, защото те са понесли отговорността си за това.

"Причината за вувузелите и свирките не е Пеевски, а липсата на представителство в НС от Десницата, която се опитва да се насипе в Реформаторския блок. Причината е, че най-голямата партия е в опозиция. Има и икономически интереси, които губят от политиката на това правителство. Вземете например енергетиката. Правителството на Борисов не намери два месеца, за да промени закона и да намали цените на тока, а ние го направихме. Има икономически интереси, никой няма да си каже, че печалбите му намаляват, а се търсят начини за влияние върху политиката на държавата", каза още Михаил Миков.

"Той заяви, че не може да каже, че има други допуснати грешки от това правителство, но има много неща, за които не им е стигнало времето - като отчетите на съдебната власт. Не е имало достатъчно парламентарен контрол. Сега трябва да наваксаме този парламентаризъм и отчетност пред обществото", каза Миков.

"Трябва да се ревизират много неща, за да няма такива скандали като този с прословутото тефтерче на Филип Златанов. Това, че Искра Фидосова напусна НС не решава проблема. Трябва да се вземат такива мерки, че да се контролират тези органи и да не се допускат подобни неща. Европа го очаква от нас, а и гражданите на България също го очакват", коментира той.

По думите му ГЕРБ ще намери пътя да отстоява позициите си като опозиция. "Смятам, че мястото на най-голямата политическа сила е в Парламента,а  не в медиите", каза още той.

Попитан за протеста на "грозните и гладните" както го нарече Тренчев, той заяви, че те са готови за този сценарии, защото има един голям  дефицит в социалната сфера. "Има сблъсък между хляба и живота. Някак си никой не забелязва, че ние сме не само демократична, но и социална държава. Дори и в исканията на протестиращите изпаднаха социалните искания. Моралът в политиката минава през признаването на изборните резултати. Морална ли е приватизацията, морални ли са други действия на едни предишни правителства? Тези действия крият риска след време едни други хора да се възползват от тях", каза той. 

Диалогът с протестиращите не е спирал, стига те да разберат, че това е формата, смята Миков.

"Аз уважавам президента. Не разграничавам президента от президентството", каза още той.

Попитан за скандалните разкрития в НЦИОМ, той заяви, че въпросът е в нормативните актови и изглежда, че това звено е изчерпало капацитета си. "Не е необходимо още една организация да изследва рейтинга на политиците. Нарушенията, които са открити ще отидат в прокуратурата и ще има последствия. Трябва да се формира ново звено", коментира председателят на НС.

Надявам се и вярвам в разумната преценка на Росен Плевнелиев, а не в неговото желание да експонира някакви политически формации чрез отлагателното вето, заяви Михаил Миков.

Водещи новини

Още новини