Втори в Европа сме по разходи за данъчна бюрокрация

share

България е на второ място по разходи за данъчна бюрокрация в Европа, сочи проучване на Центъра за социологически науки и изследвания „Антонела Ди Бенедето" по поръчка на Асоциацията на италианските данъкоплатци.

Разходите на страната ни за тази година ще възлязат на 16,6 млрд. евро. Водачът в статистиката е Италия като през тази година данъчната бюрокрация ще струва на гражданите 26,4 млрд. евро. Това прави с 1,6 млрд. повече в сравнение с миналата година.

Следва Румъния с 14,2 млрд. евро, Унгария - 12,4 млрд. и Полша - 10,3 млрд. евро.

В долната част на класацията са Испания със 7,2 млрд. евро, Франция - 6,7 млрд., Германия - 6,6 млрд., Великобритания - 6,1 млрд. и на дъното с най-малки разходи е Дания - 2,2 млрд. евро.

На практика това е „скрит данък", който възлиза на 6914 евро годишно за всеки данъкоплатец в Италия с партиден номер за ДДС, което е средно четири пъти повече в сравнение с водещите страни в Европа. За французите средната годишна сума за категорията е 1310 евро, за британците - 1290, за германците - 1250 и за испанците 1180 евро. Още по-малко плащат холандците - 1120 евро, гърците - 960 и шведите - 860 евро.

Проучването е взело под внимание разходите по 16 параметри, изисквани от тромавия и неефикасен данъчен механизъм. Освен в пари загубите се измерват и във време. Италианското микропредприятие, което се състои от един или двама души, губи средно на година 121 часа или 15 работни дни на човек, за да подготви документацията и изпълни всички данъчни задължения. При малките предприятия тази загуба е 104 часа или 13 работни дни, а за средните фирми е 88 часа или 11 работни дни на човек.

„Неефикасната данъчна администрация и разните закони, разпоредби и правилници, които често пъти се прилагат противно на здравия разум, изискват реформа, която да ни въведе в нова ера. Трябва да се прекрати тормозът върху данъкоплатците и да се престане с тяхното третиране като поданици на данъчната власт", коментира председателят на Асоциацията на италианските данъкоплатци Виторио Карломаньо.

Водещи новини

Още новини