Писането на нов Изборен кодекс с гражданските организации не е лесно. Сред предложенията има конкретни и ако те се случат – ще са революционни. Имаме намерението промените в Изборен кодекс да ги напишем заедно с гражданите. Това каза зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова на Временна комисия за изработване на проект на нов Изборен кодекс, на която присъстваха представители на български медии.
Някои от тях заявиха, че повечето предложения не са конкретни, а са само добри пожелания; малка част от гражданските предложения са изпълними. Някои бяха възмутени от това, че предложените поправки почти не касаят печатните и електронните медии. Чу се предложение, да бъде създаден фонд, в който се събират средствата, които партиите плащат за отразяването на предизборната кампания. След изборния ден, средствата да се разделят на три: една част да отиде до медиите, другата – за детски домове, третата – за медийно и правно образование. Другите предложения са: да отпадне денят за размисъл, оповестяването на социологическите проучвания и в изборния ден, защото в други държави това се случва; да има по-големи санкции за медиите; някои от партиите, участвали в изборите на 12 май, си направиха предизборната кампания във Фейсбук, където няма никакви ограничения за това.
„Имаме доброто намерение - да свършим нещо положително. Аз разглеждам ситуацията в страната не само като проблеми и неудобство. За мен ситуацията е шанс – нещата да се случат по-радикално в условията на натиск, политическите партии да бъдат притиснати до стената и да направят едни нужни промени. На вас те могат да ви изглеждат козметични, но те не са направени за последните календарни 20 години: нито е пипнат мажоритарния елемент, нито има реални преференции, които да осигуряват честността при гласуването. Не знам колко от вас си дава сметка, какви фалшификации се правят на изборите – не само на парламентарните, но и на местните. Сега имаме шанса да променим това и не става въпрос за Бог знае какво време и ще го променим. Ще положим всичките си усилия, от тези които са в самата комисия по Изборния кодекс. Аз чувам, слушам и си говоря с гражданското общество. Но след това ми е необходима помощ, за да участвам в натиска срещу партиите. Всичките предложения са искрени и го правим с добри намерения и добра воля и нека след това да ни съдят гражданите”, каза Манолова.