Националният план за развитие на Българските въоръжени сили е един многопластов, дългосрочен и стратегически документ, който се базира на интегриран подход. Това заяви във Варна президентът на страната Росен Плевнелиев, който наблюдава Военноморското обучение “Бриз 2013”.
Президентът посочи, че трябва да е ясно, че ако се спре реорганизацията на Българската армия, това означава намаление на разходите за инвестиции, капиталови разходи и технологично преоборудване, при положение че се остави повече персонал. “Добре е, ако има промени, но те трябва много добре да се обяснят чрез интегрирания подход. Въпросът е дали ще дойдат допълнително средства. Спирането на пенсионната реформа в армията означава поне още по 30 млн. на година. Запазването на поделението във Враца струва поне по 13 млн. за инвестиционни разходи плюс още няколко милиона за поддържане на персонала там. Трябва да се посочи ясно и категорично откъде ще дойдат тези пари и дали е готов министърът на финансите да ги обезпечи допълнително.
Ако е в рамките на съществуващия бюджет, възниква проблем – нашият бюджет в момента не отговаря на стандартните за НАТО - показатели като разходи за персонал и разходи за технологично преоборудване и въоръжаване. В България разходите за персонал са по-високи в сравнение с другите страни-членки на НАТО. Това означава, че ако спрат съкращенията, разходите за персонал ще се увеличат още повече. Балансът трябва да бъде намерен и той трябва да бъда финансово обезпечен.