Има доста безспорни теми по Изборния кодекс, които обсъдихме с гражданските организации. Казаха се плюсовете и минусите на всички обсъждани изборни системи. По мое мнение трябва да се концентрираме върху германската смесената система.
Това каза в предаването "Лице в лице" Мая Манолова, която е заместник-председател на Народното събрание и председател на парламентарната комисия, която се занимава с промените в Изборния кодекс. Ако трябва да се реализират всички промени в Изборния кодекс, които замисляме, означава да го пренапишем на 90%. Точно заради това трябва време. Трябва да бъдем много внимателни, за да не допускаме грешки. Даже е по-лесно да се напише нов Изборен кодекс, отколкото да преправим стария, обясни Манолова. Ние сме си дали 3 месеца срок за поправки. Работата е много и изисква колосален труд. По никакъв начин не свързвам съдбата на Изборния кодекс със съдбата на правителството или парламента. Не съм поела ангажимент да напиша нов Изборен закон за два дни и две нощи, категорична беше Манолова
ГЕРБ и Искра Фидосова писаха Изборния закон година и половина. Упражненията им на тема, как може да бъде написан изборен закон за две седмици ме разсмиват. Аз не съм спряла да каня ГЕРБ на нашите дебати. Някой от ГЕРБ трябва да се включи в дискусиите и да разберем, какво е тяхното мнение по разискваните въпроси, обясни Манолова. Има ясна воля да бъде намалена държавната субсидия за партиите. Невярно беше тиражирана информацията, че се режат парите за извънпарламентарните партии. Законът за политическите партии е минал само на първо четене и предстои още много работа по него, обясни Манолова.
Боян Атанасов, който е създател на Facebook групата "100% мажоритарни избори" каза, че изборите могат да бъдат или мажоритарни, или пропорционални. Немската смесена система е наложена след Втората световна война по едни други причини и тя не е подходяща за България, обясни той. При мажоритарната система във два тура ще има много повече партия представени в парламента. Тя отваря възможността за влизането на независим кандидат, категоричен беше Атанасов. Няма опасност при мажоритарната система олигархията да си купува депутатите. Най-простият пример е с изборите през 2009 година в Дупница. Тогава единият от братя Галеви се кандидатира мажоритарно за депутат. Какво стана? Хората му биха шута. Ако се беше кандидатирал по пропорционалната система със сигурност щеше да е депутат, обясни Атанасов.
Политологът Димитър Димитров обясни, че неща като брой на депутатите, задължително гласуване, ценз при гласуването, са въпрос на промени в Конституцията. ГЕРБ и БСП имат необходимите гласове, за да предизвикат промени в Конституцията и тези въпроси трябва да бъдат отнесени към тях, категоричен беше Димитров.