Плевнелиев: Енергийната тежест на региона може да нарасне многократно

share

Реална е възможността през следващите години енергийната тежест на региона да нарасне многократно. Това каза президентът Росен Плевнелиев на откриването на 41-то пленарно заседание на Генералната асамблея на ПАЧИС.

"Благодаря за възможността да ви поздравя за 20-ата годишнина от създаването на Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС). Вашата роля за задълбочаване на сътрудничеството в Черноморския регион е огромна, каза президентът. Резултатите се постигат благодарение на екипната работа. В свят, в който предизвикателствата са много и разнообразни, изискват сътрудничество. Кризата през изминалите години имаше много тежко отражение и по отношение на регионалното развитие. Географската ни близост и споделеното културно и историческо наследство създават предпоставки за по-силно сътрудничество. Трябва да изградим модерна енергийна и транспортна инфраструктура и да отворим пристанищата си. Стремежът за икономическо развитие не бива да бъда на цената на околната среда. На Европейската инициатива Черноморска стратегия беше даден нов тласък. Необходим е ясен план, за да засилим сътрудничеството между народите в региона", каза още президентът.

„От 2009 година, България работи много активно и по нейната Дунавска стратегия. Единственият подход за изпълнението на тази стратегия, е интегрираният подход. Ние работим, генерираме и изпълняваме важни проекти за реката и хората. Стремежът на Европейския съюз за гарантирането на енергийните доставки отреди специално място на нас. Убеден съм, че проектът Набуко Запад има своето място на картата на Европа. България работи и по проекта „Южен поток”. Реална е възможността през следващите години енергийната тежест на региона да нарасне многократно. България не е изключение, тя разработва свои газови находища. Приветстваме инвестициите и ще продължаваме да договаряме такива, за да може България да има сериозен ресурс за диверсификация”, каза още Плевнелиев.

"Отварянето на директни линии между страните от региона би довело до разширяване на отношенията и на пазара. Трябва да работим за свързаност и ден по ден, да постигаме резултати. Трябва да създадем необходимите предпоставки за сътрудничество между страните от региона. Нека не забравяме, всички възможности и за културен, исторически, религиозен и всякакъв туризъм. Имаме изключително богато културно-историческо наследство. Имаме много сериозен план за разкриване като общ туристически продукт – Дунав като общ туристически бранд, Дунав като общ туристически продукт на 10 държави. Имаме шанс да се позиционираме на световната туристическа сцена, но само с интегриран подход", каза още президентът.

Водещи новини

Още новини