Контролираният вот нараснал с 39%

share

Основен фокус на нашето наблюдение беше наблюдението на институциите. Най-слабото представяне беше това на изборната администрация в лицето на Секционните избирателни комисии (СИК). Това заяви изпълнителният директор на неправителствената организация "Прозрачност без граници" Калин Славов при представянето на Доклад от наблюдението на предсрочните парламентарни избори в България.

"Обучението на членовете на СИК започна късно, обезпечаването на дейността им в ресурсно отношение беше слабо. Липсата на прозрачност и последователност в дейността на институциите доведе до редица слабости. "Имаше редица нарушения при отпечатването на изборните книжа", добави той. Организационните нарушения са 58% от всички констатирани, което показва трайна тенденция към нарастване", съобщиха от неправителствената организация.

По думите на Калин Славов няма и значителен напредък в борбата с търговията с гласове. "Друг проблем е незаконната агитация - над 19% от констатираните нарушения. 3,9% са купените гласове", стана ясно още на пресконференцията.

С 39% са нараснали случаите на контролиран вот на последните избори спрямо 2011 г. "МВР и прокуратурата стартираха със закъснение работата по сигнали на гражданите за нарушаване на изборните им права. Висок е и процентът на отказите за образуване на досъдебни производства по сигналите за престъпления срещу политическите права на хората", се посочва още в доклада. Сред другите отчетени от асоциацията негативи за ролята на партиите в предизборната кампания са системното провеждане на негативни кампании срещу другите кандидати, скритата реклама и "купуването" на избирателна подкрепа чрез благотворителност.

"При медиите се оказва, че не се спазва изискването за публикуването на договорите с кандидатите в предизборната кампания, както и изискването за публичност на условията и цените за отразяване на предизборните изяви", отчитат още анализаторите.

Докладът на "Прозрачност без граници" завършва с предложения за законодателни промени. Първото от тях е за съставяне и поддържане на точни и коректни избирателни списъци, а второто - за облекчаване на изискванията за регистрация и участие в изборния процес, както и за осигуряване на справедлив и равен достъп до медиите, регламентиране на нови правомощия на изборната администрация и други.

Водещи новини

Още новини