Парламентът обсъжда налагането на мораториум върху изпълнението на заповедите за премахване на незаконни строежи, изградени в урбанизираните територии, използвани за жилищни нужди, както и в рибарските селища по Черноморското крайбрежие. Вносители са Сергей Станишев и група народни представители. Дискусията по проекторешението ще продължи в петък, съобщава БТА.
В тримесечен срок от приемането на решението Министерският съвет трябва да внесе предложение за законодателни промени с цел съобразяване с принципа на съразмерност, предвиждане на алтернативни мерки и съобразяване на изискванията на Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи при премахване и забраната за ползване на незаконно изградени сгради и постройки.
Депутатът от левицата Емил Костадинов каза, че по данни на ДНСК става дума за 250 влезли в сила заповеди. За 34 е изискана проверка дали става дума за единствено жилище, за останалите 216 обекта, за които се предполага, че са с жилищно предназначение, нямало възлагане.
Ако са поети ангажименти към избирателите, конкретните случаи да се решават с конкретни мерки, призова той. С предложеното решение ще удовлетворим очакванията на няколкостотин нарушители на закона, но ще предизвикаме справедливото недоволство на десетки хиляди други граждани, които са повярвали, че законът следва да бъде спазван, предупреди Костадинов. „Този проект за решение не прави разлика между най-невинното отклонение при консумирането на някакво строителство и най-бруталното и грубото нарушение на закона. Подобни мораториуми биха могли да изкушат политици и администрация да действат и да преценяват по целесъобразност”, заяви той.
Димчо Михалевски от Коалиция за България обясни, че, за да се узакони къща в ромски квартал, тя трябва да отговаря на четири условия. По думите му повечето от тези постройки няма да могат да отговорят на тези изисквания, а само 5 до 8 процента от тях.
Депутат от левицата скочи срещу Станишев за циганските гета
- 04.07.2013 | 17:20
- 3110