Промените в енергетиката бяха наложителни, и ако не са били предприети мерки за балансиране на системата, то тя е щеше изцяло да се срути. Това заяви народният представител от ПГ на КБ Явор Куюмджиев в ефира на Радио К2.
Той напомни, че още в първия ден на Народното събрание старото ръководство на ДКЕВР е каза, че от първи юли цената на тока трябва да се повиши драстично. „Това не само, че не се случи, но цената даже намаля. За пръв път от двайсет години бяха намалени разходите в енергийната система за сметка на енергийната мафия. Това са хора, които години наред са печелели стотици милиони за сметка на потребителите. Естествено е когато се засегнат такива големи интереси, тези хора да реагират и да започнат да поставят под съмнение цялата система“, каза Куюмджиев. Той уточни, че бяха намалени таксите за пренос, което дава възможност за износ на българска електроенергия, разходите се намаляват и системата ще започне да живее по нов начин. „Това ще даде възможност да се направят реформи, които да дадат стабилност на енергетиката за години напред“.
На въпрос дали е вярно, че ще се увеличат дълговете на НЕК и те ще се плащат от крайния потребител, народният представител обясни, че това не вярно, защото, след като цената пада, няма как някой да плаща допълнително дългове. Той продължи, че от КБ не са хора, които работят в хоризонт три – четири месеца. Това е наблюдавано всъщност през последните четири години. „При КБ става дума за стратегия, поглед в бъдещето и създаване на нещо стабилно“.
Попитан за мнение за протестите, Куюмджиев отговори, че първо трябва да се намери дефиницията на бурен протест и на това колко представителен е той за цялата страна. Той информира, че всеки уикенд е в избирателния си район, последната събота и неделя там са се провели събрания и по време на случайни срещи с хора в Търговище и Попово те са му казали, че протестиращите в София не ги представляват и че искат депутатите да си свършат работата. Явор Куюмджиев заяви, че оказването на такъв натиск в този момент представлява прецедент, ако при едни следващи избори левите избиратели не са доволни това означава ли, че правителството трябва да подава оставка под техния натиск? Социалистът бе категоричен, че това не е правилно.