Ако гледаме закона, Делян Пеевски всъщност продължава да е председател на ДАНС, защото актът на Народното събрание от вчера реално е незаконен. За това алармираха днес лидерът на "Движение България на гражданите" Меглена Кунева и заместникът й адв. Йонко Грозев, съобщиха от пресцентъра на партията.
Грозев посочи, че в Закона за ДАНС ясно е разписано, че председателят на агенцията може да бъде единствено освободен от Народното събрание. Ако това стане обаче, Пеески не може да се върне като депутат, и също ясно е разписано в Конституцията. Затова, по думите на Грозев, управляващото мнозинство предпочита да защити интересите на колегата си Пеевски и да наруши закона, отменяйки свое решение. Тъй като актът на отмяна е на практика нищожен, остава в сила първото решение за Пеевски, а именно, че е избран за шеф на ДАНС, обясни Грозев.
"Това е ситуацията, в която ни вкара това Народно събрание. То очевидно не може да управлява държавата и трябва да ни освободи от своето присъствие." посочи той.
Кунева коментира положението като роман на абсурда. По думите й, в така създалата се ситуация се поставят на карта всички бъдещи решения на парламента, тъй като при това крехко мнозинство решаващият глас за едно или друго решение може да е именно на Пеевски, а той в момента е депутат незаконно.
"В момента в държавата няма нищо друго освен хаос. Хаосът породи безвластие и това безвластие се завърта на всеки следващ кръг решения на управляващите", посочи още Кунева. Тя коментира, че във вчерашния ден Народното събрание и правителството са направили нов тур за демонстрация на своята несъстоятелност през последните назначения.
"Това, което Сидеров направи днес, а и това, което прави по време на протестите, изключва всякаква възможност да е председател на комисия, която съдържа в името си думата етика", категорична бе лидерът на "Движение България на гражданите".
"Покаянието на партиите за Пеевски не струва нищо, след като същия ден се повтаря същата грешка" посочи Кунева и даде за пример назначението и уволнението на зам.-вътрешния министър Иван Иванов. Тя каза, че има нещо дълбоко нередно в данните на МВР, ако медиите разполагат с повече информация от тях. По думите й, е и доста странно как бивш шеф на ДАНС в лицето на вътрешния министър не е направил проверка кой ще бъде заместникът му.
"Управляващите не се интересуват въобще от процедурата, повтарят едни и същи грешки. Това правителство се делегитимира и няма какво да се разсъждава дали трябва да подаде оставка. Трябва! Подаването на оставка е поемане на политическа отговорност", категорична бе Кунева. Тя припомни обаче, че парламентът трябва да заработи като служебен такъв и да гласува нов Изборен кодекс, изработен в консенсус с гражданското общество.
"Бойко Борисов продължава със своето поведение за разрушаване на българските държавни институции", коментира още Йонко Грозев. Той посочи, че задачата на бившия премиер като опозиция е да осъществява ефективен парламентарен контрол върху правителството. "В тази ситуация това означава установяване на фактите - как е издаден достъпът на Пеевски до класифицирана информация, кой го е издал, какви нарушения са извършени. На нас вместо това ни се представят емоционални сценки, касаещи лично Борисов. Това не е отговорно поведение на една опозиция", заключи той.