Разликата между политик и държавник е, че политикът мисли за следващите избори и властта, а държавникът мисли за следващите поколения и съгласието. По определение този, които свиква КСНС, е по-близо до държавничеството, тъй като търси съгласието. Тези, които оспорват това или мислят, че това е само акт на власт, или пък напускат, са партизани или недържавници. Това каза пред БНР преподавателят по публична администрация проф. Тодор Танев.
На въпрос какъв ще бъде изходът от тази междуинституционална война, проф. Танев заяви: "Не искам да го наричам война, но това случи ли се – наистина след това стават неконтролируеми нещата. Не е в интерес на тези, които искат да го превърнат във война. Фактически ще отрежат и последния клон, на който седят, и ще ускорят процесите на разпад на този модел, на който те много, толкова много дължат. Това ще бъде самоубийство, а те вървят дружно към точно това. Изчерпани са напълно. Много са старомодни нашите партии".
"Самият Орешарски е доста просветен икономист, той не е политик. Цялото правителство на Орешарски е надали точно правителството на Орешарски. В значителна степен това, което е правителството на Орешарски, е бушон. Въпросът е това подсилен бушон ли е, който да не изгори при никакъв случай, това дали е точният бушон, че да издържи, или са завинтили много слаб бушон за всичкото, което се случва. Че не е подсилен, не е подсилен. Това правителство няма да издържи четири години. Аз мисля, че доста по-рано от следващата зима този бушон ще изгори", каза преподавателят.
Според проф. Танев при избори още тази година няма да бъде същият резултат, като сега. "Това е агонията на този модел. Той ще се срине в много скоро време", посочи той.