Хасан Адемов: Държавата трябва да спре да пречи на бизнеса

share

Пазарът на труда е в трагично състояние и в края на есента - началото на зимата ще избухне бомба, ако не се вземат спешни мерки. Това обяви в предаването "Денят започва" на БНТ социалният министър Хасан Адемов.

По думите му, не може единствено и само Министерството на труда и социалната политика да бъде ангажирано с безработицата. Ведомството и Министерство на икономика и енергетиката трябва да работят заедно, защото те са двете страни на една монета. Нужно е да има колаборация. Сегашният икономически министър е с подчертан социален профил, допълни той. Чрез координирани мерки и с другите министерства могат да се гарантират устойчиви работни места. Така и Министерството на финансите ще има отговорността да се занимава предимно с мерките за тези лица, които не могат да се справят сами в моменти на криза, обясни политикът.

Трябва да има трайни работни места - това е червената нишка, която трябва да минава през всички ведомства. Това, което може да направи повереното ми ведомство, ще бъдат съгласувано с партньорите. Наложително е да се изготви един бърз преглед на трудовото законодателство, защото има известни пречки, които не позволяват на малките и средни предприятия да разгърнат своята дейност. Трябва да се стимулира предприемачеството. Ако държавата спре да пречи и да натиска бизнеса, той ще успее да се справи със задачите, които се изискват от него, категоричен бе той.

Младежката безработица е не само български, но и европейски проблем. У нас има приета Национална програма за младежка гаранция - от 1 юли ЕК е отпуснала един финансов ресурс в размер на 6 млрд. евро. Младежката гаранция е възможност за консултиране, намиране на работа, продължаване на класификацията на хора четири месеца след като са завършили образованието си. Младежите трябва да имат възможност да бъдат наети до четири месеца след завършването си. До 150 - 200 млн. трябва да се увеличат средствата по Националния план за действие по заетостта, които сега са 73 млн. лв., допълни министърът.

През месец октомври може да има пари за най-бедните. Това е намерение, което трябва да се съгласува с МФ. С 20 лв. могат да се увеличат парите за енергийни помощи. Другата идея е да се подпомогнат първолаците за старта на учебната година, около 62% от тях. 300 лв. да стане тази подкрепа, която сега е около 150 лв. Всички мерки обаче ще бъдат направени съгласно възможностите на бюджета. В условията на криза е изключително важно да се подпомогнат тези, които са най-бедни и не могат да се справят сами, коментира Адемов.

Вярно е, че има хора, които въпреки многото мерки - посещение на децата на училище, ваксиниране на бебетата, продължават да живеят само и единствено на социални помощи, отговори министърът на въпрос за ромите и нежеланието им да работят. Остава в обществото впечатление, че парите на българските данъкоплатци отиват само за една група неграмотни хора. Социални помощи трябва да се дават срещу определени ангажименти. Нужно е да се реформира изцяло социалното подпомагане, за да не генерираме професия "трайно безработен". Тези хора или са неграмотни, или са с образование до 4 клас, или имат образование, но никаква квалификация. Ние работим върху това социални помощи да се дават срещу ограмотяване, срещу квалификация, за да могат тези хора да придобият поне някакви трудови навици и да излязат от битието си на човек, живеещ на помощи, коментира Адемов.

Увеличението на майчинските е въпрос, който трябва да решим до два дни. Повишението трябваше да се случи от 1 януари 2014 г. При възможност на бюджета, може да стане и по-рано, заключи той.

Водещи новини

Още новини