Орешарски: По-изгодно ще е да завършим АЕЦ "Белене"

Булфото
share

През 2009 година Бойко Борисов истерично обясняваше как са му завещали 2,2 милиарда лева задължения. Сега само искът на „Росатом” за спирането на АЕЦ „Белене” е 2,4 милиарда лева.

Това каза министър-председателят Пламен Орешарски пред БТВ. Един иск – този, който с голяма степен на достоверност ще бъде спечелен от отсрещната страна, ако не за тази сума, за някаква друга сума, продължи Орешарски. Дори тогава – мащабността на иска е толкова голяма, че едва ли може да спим спокойно, ако сумата не е 2,4 милиарда лева, а – два милиарда лева. Очаква се неизпълнение на приходите в бюджета с около 1 милиард лева. Днес една от първите цифри, които ми съобщиха, е, че приходните агенции очакват неизпълнение на приходите със суми от порядъка на един милиард лева. В разходите – едва ли ще съумеем да направим чак такива спестявания; напротив, аз вече поех такъв ангажимент през есента да направим подсилване на бюджетите на най-бедните български граждани, свързани с първокласниците, както и с енергийните помощи през октомври. Ще бъдем в напрежение тази година, все още вярвам, че можем да си съберем дефицита, както е по-закон. Ще засилим приходната част, убеден съм, че в края на годината ще има резултати, но е рано за твърди ангажименти.

Приходите очевидно няма да се изпълнят. Нашият стремеж ще бъде – да свием тази дупка от един милиард лева на по-малко. Предстои доста сериозна работа с приходните агенции така че да нормализираме тяхната дейност. Общото ми впечатление е, че има доста отслабване на администрацията, каза Пламен Орешарски. Той отбеляза, че новото правителство - има да плаща много неща. Заем от малко над 800 милиона лева, беше взет февруари, обърнете внимание - за шестмесечен срок, така че август щеше да го плаща следващото правителство. През август ни предстои да изплатим тези 800 милиона лева и отделно – правителството е забавило плащането на вноската в Международния валутен фонд, която е около 600 милиона лева. Те се плащат тази година, но очевидно правителството е предпочело да се платят от следващото. Така че – ето милиард и четиристотин милиона лева. Не се оплаквам, само го споменавам: ще платим още 600 милиона лева, както и 800 милиона лева заем, и станаха 1,4 милиарда – до тук – каза Пламен Орешарски.

За АЕЦ „Белене” – трябва да актуализираме анализите; разчетите за прогнозно потребление след 10 – 15 – 20 години; отново да проверим дали сметките на HSBC са актуални към днешна дата. Трябва да видим – как след 7 – 8 години как тази централа ще се вмести в нашата енергийна система, каза още той. Специалисти са обяснявали, че не е толкова просто една такава централа да влезе в цялата енергийна система. Освен това – това не е проект, който тепърва ще стартира. Това е проект, в който са вложени много средства, проект, по който трябва да платим тези милиарди. Трябва да се отчита – дали е по-евтино да се откажем и да платим тези суми, или – да завършим „Белене”. Аз имам усещане, че по-изгодният вариант ще е да завършим „Белене”, но – нека не бързаме, каза Пламен Орешарски.

Препоръките на ЕК са в 7 област, общо – над 20. От всички тях има едно несъответствие между програмата, която гласува парламентът, и препоръките на ЕК. Всички останали препоръки почти се покриват с мерки, които са заложени в програмата на правителството. Една част от препоръките – и по формулировки са много близки. Това не ме изненадва, защото рационалният подход е рационален и не може да се прояви по сто начина. Ние сме вписали, че ще спрем темпа, с който се увеличава възрастта на пенсиониране, поради много фактори, свързани със специфичната обстановка у нас. Високата младежка безработица е един от тях, разкри премиерът. Увеличаването на срока за пенсии означава – затруднен достъп на младите хора до работа. Освен това – средната продължителност на живота – при нас е доста по-малка. Средната възраст на живот у нас е по-ниска, отколкото в напредналите страни. Ще дискутираме в ЕК. Не мисля, че една мярка в трудовия пазар ще затрудни взаимоотношенията ни. Всички останали са или – напълно съвпадащи или – близки по смисъл, каза Орешарски.

По думите му – мит е било, че сме остров на стабилността. Може да сме остров на стабилност само на фона на държави, които по същество фалираха. Доста държави от южната периферия. Силно съм убеден, че няма да стигнем до там, но за съжаление ни предстои труден период на разчистване на заварени задължения, завърши Пламен Орешарски. 

Водещи новини

Още новини