"Когато растеш, бъди сигурен, че имаш резерви за "меко приземяване" в бъдещи кризи. Това според президента Росен Плевнелиев е първият урок, който държавите в Европа трябва да помнят от периода на силен икономически ръст преди кризата от 2007 година, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Банките, семействата и правителствата дълго време консумираха, без да имат резерви, каза президентът в речта си пред участниците в Европейската конференция "Състоянието на съюза", която се провежда във Флоренция, Италия. Държавният глава припомни, че започналата преди пет години криза е прераснала от финансова в политическа, а впоследствие в социална. Превърнала се е в криза, в която най-трудно могат да намерят решения - дълговата и кризата на доверието.
Европейският форум се провежда за трета поредна година от Европейския университетски институт. Той събира водещи политици от европейските институции и държавници на високо равнище, представители на научните среди, за да се обсъдят бъдещите перспективи пред Общността. Президентът Росен Плевнелиев е първият държавен глава от Източна Европа, който участва във форума. Участие в конференцията днес имат и председателят на Европейската комисия Жозе Барозу, председателят на Европейския парламент Мартин Шулц и бившите италиански министър-председатели Марио Монти и Джулиано Амато, Франко Фратини, еврокомисар по правосъдие, свободи и сигурност (2004 - 2008), Ема Бонино, министър на външните работи на Италианската Република и други.
Дълго време Европа живя на кредит и харчи повече, отколкото произвеждаше, каза още държавният глава. По думите му много европейски правителства вече са платили тежка цена за реформите за по-силен банков сектор, за икономически растеж и заетост, за подобряване на конкурентоспособността. "Колкото и да е трудно обаче, не трябва да се отказваме, а постигнатото през изминалите години не трябва да бъде неглижирано и през 2013 година ще продължим да работим по стратегическите си приоритети за стабилна и интегрирана Европа", категоричен е президентът.
"Нека бъда ясен - фискалната дисциплина не е самоцел, но е предпоставка за устойчив растеж!" Държавният глава посочи, че според някои експерти ерата на ограниченията приключи, но според него ерата на фискалната дисциплина трябва да продължи. "Брюксел не може да ни поднесе растеж наготово, преди да растете има нужда от потенциал за растеж, което означава реформи", допълни президентът.
Според президента, гражданите считат, че липсва лидерство и способност за действие, а ЕС се губи в бюрократични детайли и не работи достатъчно по съществените въпроси като заетостта, конкурентоспособността, образованието и иновациите. Българският държавен глава изрази убедеността си, че до позитивни резултати ще доведат целенасочени програми в подкрепа на малките и средните предприятия, засилване на връзките между университетите и бизнеса, образователни и административни реформи, съчетани с решенията на електронното управление, инвестициите в инфраструктура и енергийна ефективност.
Росен Плевнелиев определи като ключово условие за дългосрочно устойчиво развитие на европейската икономика преодоляването на социално-икономическите различия между държавите членки и засилването на процесите на сближаване между европейските региони. "Кохезионната политика е "чиста" политика на растеж и трябва да бъде засилена", заяви Плевнелиев.
Държавният глава подчерта важността от завършването на Единния европейски пазар и планирането отвъд настоящата стратегия "Европа 2020".
В речта си българският президент обърна внимание на пренебрегването на основни европейски ценности, каквато е свободата на придвижване и на труд. "Наблюдаваме активна кампания в някои държави членки на ЕС срещу българските и румънските роми". Не бих бил изненадан, ако някой популистки настроен политик предложи да ги обозначават със звезди, както евреите през Втората световна война. Не научихме ли уроците си от миналото? Всяка държава членка е свободна да пригоди социалната си система, но ако тези политици, които яхват вълната на популизма и си играят с опасенията на хората, успеят чрез ограничаване на основни човешки права и правила на единния пазар, Европейският съюз ще пострада тежко не заради ромите, а заради тези, които се страхуват от тях", предупреди президентът Росен Плевнелиев.
В словото си държавният глава, посочи че продължаването на процеса на разширяване на ЕС е единственият начин да създадем регион на стабилност, просперитет и свободно движение и това е смисълът на самия Европейски съюз.
Плевнелиев: Фискалната дисциплина не е самоцел
- 09.05.2013 | 18:30
- 1519