Овчаров: Нямам нищо общо с договорите за ТЕЦ "Марица Изток" 1 и 3

share

Депутатът от Коалиция за България Румен Овчаров заяви, че няма нищо общо с договорите за ТЕЦ "Марица Изток" 1 и 3. Той направи това на пресконференция в парламента.

Още през 2001 г. са определени всички условия по договорите, определени всички финансови модели и начини на финансиране на
централите, каза народният представител. Според него още тогава е сключен и първият договор за финансовото структуриране на първия проект за ТЕЦ "Марица Изток" 3, тогава е и първият особен залог, с който се гарантират вземанията на американската компания.

Овчаров посочи, че в годишния доклад на НЕК за 2011 г. е включена информация за дългосрочния договор с американската компания АЕS за изграждане на 670 МВ заместваща мощност на площадката на ТЕЦ "Марица Изток" 1 за изкупуване на електрическа енергия, който е влязъл в сила при въвеждането в експлоатация на новата мощност през 2011 г. В отчета е записано, че съгласно договор за залог НЕК е заложил свои вземания от "ЕВН България Електроснабдяване" АД и "ЕОН България Продажби" като гаранция срещу бъдещите задължения за изкупуване на електроенергията, каза Овчаров. Той добави, че сумата на заложените вземания е равна на очакваното максимално общо плащане за закупена енергия, за който и да е месец от календарната година.

Депутатът от левицата заяви, че през 2005 г. анексът към договора е подписан от ръководството на НЕК, а той, като министър, е дал разрешение за това, тъй като анексът е в пълно съответствие с подписания през 2001 г. договор и съгласувания тогава финансов модел, включително и гаранциите за вземанията на американската компания.

Социалистът предостави на журналистите документи, които подкрепят неговите тези. Според Овчаров изявленията на министъра в оставка Делян Добрев са опит да се прехвърлят днешните проблеми на ГЕРБ на друг. Работещите фотоволтаични централи в страната са над 900 МВ, а по националният план за действие, приет през изминалата година, към 2020 г. трябваше да имаме 300 МВ. Овчаров смята, че това е първата причина за високата цена на електроенергията, а втората е това, че вече трябва да се плащат сметките по "Белене".

Димчо Михалевски посочи, че сегашните действия на министъра в оставка Делян Добрев целят да се прикрие от обществото, че през
последните четири години правителството е изтеглило извънредни дивиденти от енергийните държавни предприятия за над 650 млн.
лв, т.е. взело им е оборотните средства и за да могат те да функционират, ДКЕВР е дала по-високи компоненти на различните части на цената на електроенергията.

Водещи новини

Още новини