България малко пренави пружината на финансовата дисциплина, заяви в предаването „Седмицата" на Дарик българският еврокомисар Кристалина Георгиева. Тя смята, че има „пространство, в което да се мисли за поемането на нов заем", но е много важно за какво трябва да бъдат използвани тези пари.
Според Георгиева е много важно да се увеличат доходите на хората. „Аз винаги се притеснявам, когато се взема заем за вътрешни цели, защото, според мен, със заем трябва да се финансира стимулирането на икономиката", допълни еврокомисарят. Тя бе категорична, че ако говорим за заем, той може да бъде и от вътрешния пазар. Георгиева определи санирането на жилищата като приоритет, който може да се финансира със заем.
На въпрос защо, след като знае какъв е пътят пред България, не си вземе няколко месеца отпуск, за да стане служебен премиер, Георгиева отговори: „Защото трябва да напусна мястото си като еврокомисар". Тя бе категорична, че не може по време на отпуск да участва в управлението на страната. „Такъв вариант с отпуската за съжаление няма", допълни Георгиева.
Според нея следващото правителство трябва да раздели финансовия министър от вицепремиерското място по икономическите въпроси. „Ние знаем, че у нас две неща останаха нерешени - едното е социалната тема и второто - подпомагането на малкия и среден бизнес", каза Георгиева.
Няма политическа готовност България и Румъния да бъдат приети в Шенген, заяви българският еврокомисар Кристалина Георгиева. По думите й на фона на приоритетите, които стоят пред страната ни, това не е най-важната тема. „Ние трябва да влезем в Шенген, но не е приоритетът, в който трябва да се фокусираме с всички сили. Настроението е да има увереност във всички държави и тогава да се внесе за обсъждане в Съвета за сигурност", каза Георгиева.
„От Брюксел това, което се вижда, че кризата генерира вълна от недоволства. Включително и в нашите съседи като Гърция и Румъния има турболенции", допълни българският еврокомисар. Според нея тревогата в Брюксел върви в две насоки - първата е какво да направим, за да решим проблема с безработицата, и дали мерките, които се вземат, са достатъчни. „Втората тревога е дали, когато се насочим към растеж и решаване на безработицата, няма да изпуснем финансовата дисциплина", допълни Георгиева. По думите й „дълговата криза е в огледалото за обратно виждане, тя е зад нас, но не толкова назад, че да я забравим".