Министърът на отбраната в оставка Аню Ангелов каза пред журналисти, че оставя спокойно министерство и администрация, която умее да работи заедно и балансирано - военната и цивилната експертиза. Ангелов не вижда проблеми, които да има бъдещият служебен министър.
Винаги има неща, които остават и трябваше да довършим до края на мандата, коментира той като даде за пример проекта за нов тип многоцелеви изтребител, който ще остане за следващия парламент.
По него има окончателно решение на военната експертиза и то ще бъде представено веднага след изборите на новото правителство, каза Ангелов. Той не смята, че служебното правителство може да се занимава с проекта, защото няма да има действащо Народно събрание. Ангелов не смята, че проектът ще трябва да се "рестартира" - след двегодишна работа на екипа по него. Според министъра в оставка ще трябва да се пристъпи към изпълнение на това, което е належащо от много години, но вече няма и възможност за по-нататъшно отлагане.
На въпрос дали вижда някакви свои грешки в управлението през мандата, Ангелов каза, че сигурно има такива и добави,че който не работи, той не греши. По думите му грешките са по-скоро от естеството на невъзможност да се направи нещо при условията, при които е работил екипът му в МО заради свития с 40 процента бюджет в сравнение с 2009 година. По думите на Ангелов екипът си е свършил работата, въпреки мненията на черногледи и носталгично настроени към миналото хора. Той заяви, че в администрацията на министерството се работи спокойно и единственото, което трябва да се вземе като решение, ще е изборът на нов постоянен секретар на отбраната, защото досегашният е бил преместен в МВнР.
На въпрос за съкращенията, Ангелов каза, че през тази година такива почти не се предвиждат. Има само отделни подразделения, които се закриват или реорганизират, но това не води до ситуация, в която да има някаква опасност за служебния министър и екипа му. Министърът на отбраната в оставка и началникът на ВМА ген. Стоян Тонев изпратиха днес от транспортната авиационна група "Враждебна" военномедицинския ни екип, който ще се включи в Мисията на ЕС за обучение на силите за сигурност на Мали /EUTM Mali/. В четиричленния екип участват коремният хирург подполковник д-р Петър Трендафилов, медицинската сестра младши сержант Мария Димитрова и двамата санитарни инструктори - старшина Антон Димитров и старшина Емил Стоянов. Заедно с тях ще пътува и командирът на Военномедицинския отряд за бързо реагиране и заместник-началник на ВМА по осигуряването на мисии - полк. д-р Александър Парашкевов. Мисията е за близо 16 месеца с четири ротации на различните екипи за по четири месеца. Българските военни медици ще осигуряват щаба на операцията в столицата Бамако. Ген.Тонев каза, че те са имунизирани и подготвени. По думите му медиците ни ще лекуват и местни хора, предвидени са и медикаменти за 150 000 евро за местното население - срещу инфекциозни заболявания. В Мали само 8 процента от населението ползва незаразена вода.