Симеон Дянков от САЩ: Станах министър случайно

share

Станах министър случайно през 2009 г. В България се раждаше нова дясна партия. Аз не познавах нито платформата, нито програмата й, но една емоция ме накара да стана министър.

Винаги съм мразел комунистите, а в България до този момент управляваха социалистите. И аз виждах ролята си така - комунистите, под сегашното им превъплъщение като социалисти, никога повече да не вземат властта в България, а и в Европа.

Това казва Симеон Дянков на 14 февруари в САЩ, в института за международна икономика Питърсън, където дискутира как България може да достигне средното европейско ниво на доходи в условията на продължаваща криза в еврозоната и конкуренцията на съседните държави, цитиран от 24 часа.

Тогава кризата беше започнала, обяснява Дянков, но социалистите изливаха пари в икономиката и твърдяха, че криза няма. Партията, на която аз помогнах да напише политическата си програма спечели, а социалистите имаха най-малко гласове от самото начало на промените, продължава Дянков.

После започва да громи механизмите на вземане на решения в Евросъюза. Той разказва как през август 2009 г. за първи път отишъл на среща на Екофин - съвета на финансовите и икономическите министри на Евросъюза. И там видял две неща, които не му направили добро впечатление. Първото било, че в края на срещата било съобщено, че няма да се виждат през следващите два месеца, защото трябвало да уважават почивките си. Помислил си, че работата не отива на добре щом може в такава тежка финансова криза министрите да вземат по два месеца почивка. Второто било, че от всичките 27 министри само шестима били финансисти или икономисти, а останалите - не. Това видял от биографичните справки, които били раздадени. Сред министрите имало хора, които са се занимавали със селско стопанство, с култура, имало дори бивши полицаи, но много малко финансисти.

Три години финансовите министри на ЕС се срещали, но не направили нищо да преборят кризата, разказва още Дянков. Поне 60 пъти се виждали до септември 2012 г., но нищо не било направено. Първо защото хората не бяха индивидуално подготвени - те нямаха подготовка да се справят с кризата. Второ защото постоянно се сменяли министри и трябвало наново да бъдат запознавани с идеите. Чак през септември 2012 г. на неформална среща в Кипър се заговорило по същество.

Една от големите пречки пред преодоляване на кризата в ЕС била, че всички очаквали, че Германия и Франция ще предложат решение на кризата. Преди всяка среща на Екофин Германия и Франция се срещали в някой шикозен курорт, решавали нещо и само го съобщавали на другите, които се събирали едва ли не само за пред медиите. На другите министри дори не давали нищо написано, за да знаят за какво става въпрос. Но всичките френско-германски идеи се проваляли, или защото били незаконни, или нямали смисъл. Та чак в Кипър започнало раздвижването обяснява Дянков.

Водещи новини

Още новини