Беше изненада поисканата от Бойко Борисов оставка на образователния министър, който бе един от най-популярните в кабинета. Но министър Сергей Игнатов се превърна в бушон, чрез който да се разтовари натрупаното напрежение в обществото. Това заяви в предаването "Денят започва" на БНТ социологът Васил Тончев.
Според колегата му Юлий Павлов, на една промяна във властта преди референдума не се знае как ще реагират хората. Въпреки че хората обичат промените, не е ясно каква реакция ще се събуди. Затова оставката на министър Игнатов стана след референдума. По думите му, премиерът е знаел за проблемите още преди това.
Според Мира Радева, трябва да се разбере, че не властта е над нас. В целия мандат се показа, че може да се протестира, а щом се протестира - се променят нещата. По думите й, Игнатов е продължил политиката на предишния министър за реформи в образованието.
Аз очаквах много повече от образователния министър, каза Тончев. Според него ахилесовата пета на науката в България е висшето образование. Имаме много университети, практически всеки става студент, а нивото на образованието пада. Тук трябва да се пипнат нещата, трябва преструктуриране. Според мен смятана със сегашния министър, който е от БСП, е много успешен ход. За оставащите му пет месеца той нищо не може да направи. Във всички случаи обаче това ще реши медийното напрежение, което в предизборната ситуация ще е добре за ГЕРБ.
Според Радева ходът на ГЕРБ е центристки и отчетлив реверанс към БАН. Изведнъж Българската академия на науките е реабилитирана, след като бе дълго време атакувана, още по времето на Даниел Вълчев, не само от този кабинет.
Павлов обяви, че не споделя мнението, че за останалите пет месеца нищо не може да се направи. Считам, че новият министър е оптимист и ще успее да намери пари, с които да се подкрепи БАН, както и да се изготвят по-добри параметри в бюджета за следващата година.
Радева обяви, че е характерно за Борисов, когато види обществено напрежение около някоя фигура, тя да бъде сменена, както бе с министрите на образованието.
Още оставки очаква Тончев. Ще има още бушони, които да отнесат негативното напрежение преди изборите. Не мисля, че това ще са Симеон Дянков или Цветан Цветанов, тъй като на тях се гради политиката на кабинета. Но всички останали могат да бъдат много уязвими при някой следващ скандал, допълни той.
По думите на Павлов, със сигурност министърът, който се радва на най-голямо неодобрение, е Дянков. Той направи някои ходове, които определено навредиха на управлението на ГЕРБ, които в същото време не донесоха пари в бюджета, както данъка върху лихвите. Но той няма да бъде сменен до края на мандата. Ако партията на Борисов обаче спечели изборите пак, не смятам, че Дянков ще поеме финансовото министерство.
Според социолога, БСП реагира първосигнално при избора на Воденичаров за министър. Те решиха, че щом са го избрали от ГЕРБ, значи те трябва да са против и няма да подкрепят един световноизявен учен. А трябваше да се замислят, допълни той.