Според управляващите бюджетът за 2013 година увеличава доходите доколкото позволява кризата. Опозицията обаче не успя за прокара увеличаване на детските и майчинските. Доволен от по-ранното и бързо приемане на финансовата рамка за догодина, финансовият министър Симеон Дянков определи пред БНТ Бюджет 2013 като консервативен - без предизборни харчове, но с ръст на доходите в отделни сектори.
"Парите не растат по дърветата. Имаме толкова пари - или ги използваме разумно, или ставаме и ние популисти. Това, което опозицията иска и социалистите, и другите, е все едно да кажем - добре и вдигнем доходите предизборно, и ако разбира се сме ние следващите ще доведем държавата до банкрут", каза той.
Финансовият министър даде да се разбере, че няма да има промяна в държавната политика и повече пари за втората година от майчинството, нито по-високи детски добавки. По думите му, вместо символично вдигане на обезщетенията, е по-важно да се инвестира в изграждането и модернизирането детски ясли и градини - за тази цел са заделени допълнително 30 млн. лева. Финансовият министър отрече критиките, че Бюджет 2013 запазва статуквото и не допринася за ръст на потреблението: "Ръст на потреблението вече имаме за четири поредни тримесечия. То е по-малко, отколкото ни се иска, но България е една от само четири страни в ЕС, в които всъщност има какъвто и да било ръст. Става въпрос за Швеция, Дания, Германия и България".
Реформите обаче трябва да продължат. Един от най-тежките сектори остава здравната система. Според Дянков промените там стават трудно, заради силните лобита: "Тази система така е конструирана, че дори да дадеш 5-10 млрд. допълнителни, тя няма да стане по-ефективна, просто парите ще изчезват".
Според Дянков, който и да бъде финансов министър след изборите догодина, ще продължи да работи по сега гласувания бюджет.