"Срещата между Барак Обама и Бойко Борисов явно има спешен характер, ще се разискват спешни въпроси и те ще бъдат поставени от американската страна на българската, а не обратното", заяви в интервю за БНР бившият външен министър Соломон Паси.
Той се аргументира с факта, че съобщението за посещението на премиера Борисов в САЩ на 3-и декември е качено на сайта на Белия дом вчера, а нормалното предизвестие за такова посещение се прави 10-15 дни по-рано.
Паси изрази надежда на тази среща да бъде поставен въпросът за приемането ни в Шенген: "Много се надявам този голям пропуск от визитата на Хилъри Клинтън да бъде поправен сега и премиерът Борисов да поиска от президента Обама подкрепа за Шенген".
Бившият външен министър смята, че е много вероятно Обама да попита България дали има готовност да остави част от българските войници в Афганистан и след 2014-а година.
"Идваме до третия момент – този за атентата в Бургас, т.е. дали българският премиер ще признае участието на Хизбула. Аз не му завиждам на премиера, той ще бъде в една истински трудна ситуация. Сега в продължение на дюнер-дипломацията ние трябва да дадем яснота по въпроса дали признаваме участието на Хизбулла. От това признаване или непризнаване зависи поведението и на ЕС, и на международната общност", коментира Паси.
"Още когато дойде Хилъри Клинтън, стана ясно, че българското правителство няма абсолютно никакви ясни големи искания към американската страна, което не е логично. Толкова малко да се иска от САЩ при такова огромно наследство в двустранните отношения, звучи истински неразбираемо", изказа мнение още бившият външен министър.