Завършилите технически университет си намират най-бързо и добре платена работа. От останалите висшисти само 20% работят по специалността. Това сочат резултатите от изследване на заетостта и пазара на труда, изготвено и представено днес от Българската стопанска камара (БСК), предаде "Дневник".
Само в 2% от семействата, в които и двамата родители са със средна или по-ниска степен на образование, децата завършват висше училище, сочи изследването. В семействата, в които единият родител е висшист, успеваемостта е 50%, а ако са висшисти и майката, и бащата - 86% от децата завършват университет.
От предкризисната 2008 г. досега работните места са намалели с 400 хил., показва анализът на БСК. През 2008 г. те са били 2.4 млн., а в началото на тази - едва 2.07 млн.
Данните на БСК сочат още, че най-високата почасова ставка получават специалистите с докторска степен - над 8 лв., за бакалаврите и магистрите тя е малко под 6 лв., за среднистите - средно 3 лв, за хората с основно образование - 2.63 лв, а за тези с начално или по-ниско - 2.48 лв.
Резултатите от изследването на БСК бяха представени по време на международна среща, свързана с управлението на компетенциите на работната сила в бизнеса.