Андрешковци точат субсидии с виртуални крави

Булфото
share

Схемата „ала Андрешко” била разкрита при проверка на Българската агенция за безопасност на храните.

Над 30 % от кравите, овцете и козите в Пловдивска област съществуват само в компютрите на агенцията. Още по-голям е броят на свинете фантоми в местните ферми - над 65%. На практика животните били или изклани, или продадени от фермерите, които обаче пропуснали да изпълнят изискванията на закона и да уведомят за промените ветеринарните лекари,пише в "Монитор".

„Тепърва ще се проверява какви субсидии са взети за несъществуващи крави, защото вече имаме информация за датите на продажбата на броя животни от всяка ферма”, уточни шефът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Светозар Василев.

На шокиращото откритие се натъкнали инспекторите от Пловдив при сверяване на данните от информационната си система с проверки на място в различни ферми в областта. В писмо до шефа на БАБХ д-р Йордан Войнов д-р Василев предлага да се направи актуализация в информационната система на броя на реално отглежданите животни и в останалите области в страната.

Проверките стартирали след сигнал в края на миналата година от кметицата на село Бенковски Гергана Титюкова. Тя алармирала БАБХ, че в интегрираната информационна система се водят тройно повече животни, отколкото гледат реално стопаните. След това със заповед на областния управител инж. Иван Тотев кметовете на 300 населени места в Пловдивско преброили точно колко са отглежданите животни.

„След приключване на преброяването се оказа, че в информационната ни система има приблизително двойно повече животни, отколкото реално на терена”, каза д-р Василев. Той уточни, че в Пловдивско най-много са намалели свинете - с 11 643 бройки, или с 66%. Около 30 на сто по-малко налични говеда, овце и кози имало във фермите в Пловдивска област.

Основната причина за разминаването е незнанието на стопаните, че при всяка промяна на броя на животните трябва да уведомяват БАБХ. Чести били случаите след смърт на възрастен фермер неговите наследници да продадат животните или да ги заколят за собствена консумация. Въпреки незнанието от началото на кампанията били съставени 196 акта на стойност от 10 до 50 лева. При най-фрапиращите нарушения санкцията може да достигне и 500 лева.

Водещи новини

Още новини