Заупокойна молитва за загиналите на това място отслужи старозагорският митрополит Галактион. Направена бе възстановка на събитията отпреди 100 години, когато се е получила заповед Осма пехотна тунджанска дивизия да премине турско-българската граница.
Първата задача е да се овладее върха, който се охранява от 100 турски войници. 30-ти пехотен шейновски полк щурмува върха, превзема го и настъпва към Свиленград, който е освободен на 5 октомври.
Битката за Шейновец е стратегическа. Българските войни показват изключителни бойни умения, успяват да пробият турските позиции. След победата Българската армия тръгва на победен поход срещу Одрин, а на връх Шейновец остават гробовете на загиналите храбреци. Затова всяка година тук се събират родолюбиви българи за да почетат героизма на българските войници и офицери, загинали в Балканската война.
Кметът на Любимец Анастас Анастасов откри днес мраморна плоча с имената на загиналите по време на войните, част от програмата по честванията на 100-годишнината от Балканската война. На церемонията присъстваха военна част от поделението в Хасково, депутатите Иван Петров, Фани Христова, Румен Данов и заместник-областния управител на на Хасково Николай Нанев. В програмата за отбелязване Сто години от Балканската война е включена и церемония по поднасяне на венци на връх Шейновец и възстановка на събитията при началото на войната на това място.