Столичната община ще мери боклука, който изхвърлят жителите на три столични района. Това съобщи заместник-кметът по екологията Мария Бояджийска, пише в. "Монитор".
Единият от районите ще е с къщи, вторият с жилищни комплекси, а третият - в централната градска част, където има много фирми и административни сгради. Ще се мери не само колко килограма изхвърля всяко домакинство, а и какво точно отива в контейнерите – каква част от отпадъка е биологичен, стъкло, пластмаса, хартия и т. н.
Целта на пилотния проект е да се определи нов начин на определяне на такса смет в столицата. Сега гражданите плащат 1.6 промила върху данъчната оценка на имотите, а фирмите 10 промила върху отчетната стойност. „Юридическите лица внасят 60-70% от общата събирана сума за такса битови отпадъци, а генерират под 30% от сметта. В дългосрочен план трябва да се премине към принципа замърсителят плаща”, обясни Бояджийска. Годишно от такса смет в София се събират над 150 млн. лв., които се използват за почистване на столицата.
Пилотният проект за меренето на боклука ще започне през 2014 г. и ще продължи 2 години. През този период няма да се променя начинът на определяне на такса смет, т.е. най-рано това ще стане през 2016 г. „Проектът ще продължи 2 години, защото има месечна и сезонна промяна в количеството и вида на изхвърления отпадък”, обясни Мария Бояджийска.
Районите, в които ще се прави пилотният проект, ще бъдат определени от работна група, в която участват експерти от кметството, министерствата на екологията и на финансите, сдружението на общините и външни експерти. Преди началото на експеримента от кметството ще направят разясняване. Все още не е ясно и как точно ще се мери боклукът, но със сигурност кметството няма да кара столичани да си изхвърлят отпадъците в чували. Общината обаче ще изиска живеещите в къщи да си приберат контейнерите за смет в имотите си. Това обаче няма да е приложимо за живеещите в блоковете.