22.4 на сто от българите живеят под прага на бедност

share

По предварителни данни от изследване на Националния статистически институт, проведено през 2011 г., линията на бедност за 2010 г. е 273 лв. средномесечно на човек от домакинство.

При този размер на линията на бедност под прага на бедност са били 1 682 500 души, което представлява 22.4 на сто от населението в страната. Данните за 2010 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери, равнището на бедност се повишава от 22.4 до 27.3 на сто, или с 5 процентни пункта. Съответно при изключването на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност нараства до 40.7 на сто, или с 18.3 процентни пункта, което означава че пенсиите са съществен фактор за намаляване на бедността.

Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението, е тяхната икономическа активност и участие на пазара на труда. За целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок сред безработните и пенсионерите. През 2010 г. най-голямо увеличение на риска от бедност спрямо предходната година се наблюдава сред икономически неактивните - с 3.5 процентни пункта и сред безработните - с 3.1 процентни пункта.

През 2010 г. делът на бедните сред заетите се задържа на ниво 7.7 на сто, като при работещите на непълно работно време рискът за изпадане в бедност е приблизително пет пъти по-висок от работещите на пълно работно време. Рискът от бедност сред работещите жени е по-нисък от този при мъжете. Повече от половината от работещите с начално и незавършено начално образование са бедни, а сред работещите с основно образование делът на бедните е 27.8 на сто.  Разликата между дела на работещите бедни с висше и работещите бедни с начално или незавършено начално образование е значителна - повече от 45 пъти (1.2 срещу 56.9 на сто).

Оценките на бедността в зависимост от размера на домакинството показват, че бедността е концентрирана сред домакинства от един човек на възраст над 65 години, самотните родители с деца, както и домакинства с три и повече деца.

Водещи новини

Още новини