Въздухът в София достигна нездравословни нива на замърсяване, а от Столичната община въведоха за днес и утре зелен билет на цена 1 лев. Препоръчват на хората с хронични заболявания да намалят престоя на открито.
"Това събитие е типично за нашата столица. Мръсният въздух стелеше улиците. Днес започна постепенно да се подобрява състоянието на чистия въздух, но все още югозападният вятър кара да жълтеят и червенеят станциите в северната и централната част на столицата. Това представлява температурна инверсия, от която никой не може да избяга. Столицата се намира в котловина. Мръсният въздух се задържа ниско над повърхността на земята. Трябва да премахнем замърсителите, които правят този въздух опасен за хората и най-вече за децата", коментира доброволецът от инициативата на airbg.info Петър Киров в предаването "България сутрин".
Той подчерта, че е важно да се следи състоянието на въздуха и да се вземат навременни мерки.
"Измерванията би трябвало да се правят постоянно. Вземането на решения от Столичната община трябва да бъде незабавно и възможно най-бързо да се получава крайната информация до заинтересованите", каза Киров пред Bulgaria ON AIR
По думите му не само автомобилите и строителните фирми са замърсителите в столицата. Той посочи, че около кв. "Христо Ботев" и "Факултета" има виолетови и червени станции, защото се горят неконтролируемо отпадъци. Киров е категоричен, че трябва да има забрани и да се извършва строг контрол, защото хората реагират "единствено на финансово въздействие".
"Преди няколко седмици излезе изследване, че всеки ден загиват по 10 души в България от мръсния въздух. Трябва управленческите решения да бъдат динамични, навременни и с правилна прогноза. Колко чист ще бъде въздухът, това е въпрос на управленчески решения. Трябва да се мисли с перспектива - кои райони са най-големи замърсители и там да се прави необходимото, за да бъде намалено замърсяването. Трафикът може да се премести в други райони, не покрай болниците и детските градини", отбеляза доброволецът в инициативата на airbg.info.