Ново превишение на фините прахови частици в пловдивския район „Тракия“. Към 18 ч. те бяха почти двойно завишени, а в село Катуница – три пъти над нормата. Здравната инспекция излезе с предписания, предаде БТВ.
Мерките включват по-кратък престой навън, затваряне на прозорците и носене на предпазни маски при по-дълъг престой навън. Здравната инспекция отмени събития по парковете.
Обгазяването от пожара в хвостохранилището в Катуница обхвана и част от Пловдив. В квартал „Тракия“ праховите частици тази сутрин бяха двойно завишени. В Катуница пикът на замърсяването беше в 9 сутринта - пет пъти над нормата.
Кризисният щаб издаде предписания към хората в Пловдив и Катуница.
„Да стоят по възможност на закрито, да не проветряват и да не излизат навън. Хората с респираторни заболявания да са с маски на открито“, каза Атанас Ташков, заместник-областен управител на Пловдив.
Катуница трети ден е обгазена заради горящото депо за утайки. Мобилната станция остава в центъра, за да отчита замърсяването.
„Нормата е средноденонощна 50, но ако продължава така – се очакват превишения“, посочи Ивайло Йотков, директор на РИОСВ-Пловдив.
Пожарникарите обливат с вода денонощно депото, но то гори в голяма дълбочина. Вариантът със запръстяване е невъзможен, тъй като има опасност камионите да пропаднат заради мекия слой.
„Въвеждаме вода и чрез автомеханична стълб, която ще позволи още по-голям радиус, но не навсякъде можем да я използваме, тъй като има три големи далекопровода, които са буквално над тази площ“, обясни старши комисар Васил Димов, началник на противопожарната служба в Пловдив.
Собственици на утайките от Вик-Пловдив и община Садово, която стопанисва терена, търсят варианти държавата да отпусне пари за рекултивацията на опасното място.