Увеличение на местните данъци и такси предлагат от администрацията в Казанлък от началото на идната година. Това стана известно по време на днешното обществено обсъждане на предложените изменения в общинската наредба, което се състоя в сградата на Общината.
Най-голям ръст от общинската администрация предлагат при патентния и туристически данък, предаде БТА.
Предвижда се и данъкът върху недвижимите имоти, който сега се изчислява при коефициент 1,5 промила върху данъчната оценка, да бъде изчисляван при коефициент 2,5 промила. Увеличение е предложено и при данъците върху наследствата и даренията, при възмездното придобиване на имущество и при превозните средства. Новите цени се посочват в нормативния документ в левове и в евро, във връзка с евентуалното приемане на страната ни в еврозоната.
Като основни мотиви за предлаганите изменения в наредбата от администрацията посочиха инфлацията, ръста на основната работна заплата, по-високите разходи за електроенергия и поддръжка на инфраструктурата. „Наредбата за определяне на размера на местните данъци и такси в община Казанлък е приета през 2008 г., като голяма част от ставките са в долните граници, определени от закона и не са били променяни до този момент“, каза директорът на дирекция „Местни данъци и такси“ Зина Трифонова. Тя посочи, че предложените изменения са пряко свързани с осигуряване на допълнителен финансов ресурс от местните приходи, който ще помогне за нормално представяне на публичните услуги на гражданите. „Съществува риск повишените разходи за всички стоки и услуги, които Общината използва за да предостави публични услуги, да не могат да бъдат разплатени, което, от своя страна, ще доведе до спиране или драстично влошаване на качеството на услуги като улично осветление, образователни и социални услуги, поддръжка на пътища“, обясни тя.
Заместник-кметът по икономика и инвестиции Драгомир Петков посочи, че до началото на 2025 г., когато евентуално предложените промени ще влязат в сила, размерът на минималната работна заплата ще е нараснал почти пет пъти спрямо 2008 година, което от своя страна означава и многократно увеличение на разходите за заплати на общински служители. С преминаването на небитовите потребители на свободния пазар се е увеличила многократно и цената на електроенергията, по-високи са и цените на строителните материали и дейности и това затруднява изпълнението на инфраструктурни проекти, посочи той. Петков подчерта, че всички тези фактори налагат предложените промени и че данъчните ставки в Казанлък са едни от най-ниските спрямо други общини в страната.
В Община Казанлък се отчита добра събираемост на местните данъци. От администрацията очакват приемането на предложените промени да осигури собствени приходи, които да компенсират бюджетните дисбаланси. Ако бъдат приети новите ставки, се очаква през 2025 г. да има увеличение на плана на Бюджета в размер на малко над 3 милиона лева.
Предстои предложените промени в общинската наредба да бъдат внесени за гласуване в Общинския съвет.