Важно е да се стигне до корените, защото става въпрос за нашата национална сигурност. Има проблем. Миналата година е имало 33 инцидента, от които шест тежки. В сравнение с 2022 г. инцидентите са се увеличили със седем. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ бившият зам.-министър на отбраната и експерт по национална сигурност Йордан Божилов във връзка катастрофата с учебно-боен самолет край Граф Игнатиево, при която загинаха двама военни пилоти.
Трябва да се вземат решения на ниво организация, на ниво военни, но ниво политики. Предстои да приемем нов тип самолет – Ф-16, и на базата на научения опит трябва да си направим изводите, за да на повтаряме тези грешки с новото въоръжение, което ще дойде, заяви Божилов.
Трябва да имаме представа, че Ф-16 е много по-различно нещо от МиГ-29 - той има радар, който вижда на 400 км, има ракети, които поразяват на над 100 км. Ние ще имаме много повече способности, ще имаме много повече мощ. Когато пристигнат и корабите, това става една много силна отбранителна способност на България в Черно море, подчерта експертът по национална сигурност.
По думите му когато пристигне новата бойна техника, въпросът е кога тя реално ще започне да изпълнява отбранителни действия.
Ще има период, в който Ф-16 и МиГ-29 ще летят заедно, но този период не трябва да бъде мнгоо дълъг. Трябва да се намери добър баланс. Максимално бързо трябва да вдигнем нивото на пилотите и на хората от наземния състав, които управляват полетите, за да можем максимално бързо да използваме самолетите Ф-16. Трябва да вдигнем Ф-16 максимално бързо, за да може да замества сегашните военни самолети, посочи Йордан Божилов.
Той коментира и лансираната от унгарски медии версия за българска следа в случая с взривените пейджъри на "Хизбул" в Ливан.
Унгарците много бързо се опитаха да отблъснат фокуса от себе си и да го прехвърлят към друг, защото много добре знаят какъв риск крие връзка на тяхна фирма с Израел или с евентуален друг извършител на атаката. Нашите служби и представители на правителството трябваше да заявят категорично, че България не се занимава с такива неща и не ги подкрепя. Нашата реакция трябваше да бъде по-категорична, отбеляза бившият зам.-министър на отбраната.