Много от демографските процеси, които се случват у нас, са характерни за целия развит свят. Това коментира доц. Георги Бърдаров по повод обезлюдяването в България и термина „демографска пустиня“ в ефира на Дарик.
„Не трябва да се изпада в паника и да се фокусираме върху тези процеси. Ние не сме изолиран остров“, коментира доцентът.
Бърдаров обаче подчерта, че липсва адекватна регионална политика по отношение на българските села.
„Стига с този плач за българското село. Германия, Белгия, Исландия и Уругвай са с градско население над 90% и го няма този плач. При нас проблемът е, че е неравномерно разпределено населението и че липсва адекватна регионална политика.“
Според Георги Бърдаров определено сме в демографска криза, но не се фокусираме върху нещата, които можем да променим. Той заяви, че не е важно дали българите ще бъдат 9, 5 или 7 милиона, а какви са структурите на обществото.
Ключов акцент у нас е острият дефицит на младо активно население, допълни още Бърдаров.
На въпрос защо голяма част от хората с основно и средно образование не работят, той отговори:
„Все повече се дигитализират икономиките, навлизат технологиите и изкуственият интелект. Това изисква минимум средно образование. Както ми каза преди години представител на една браншова камара – за най-ниско квалифициран труд се изисква елементарна компютърна и езикова грамотност.“