Предприемач: Само хората, които имат знания, могат да са спокойни за бъдещето си

YouTube
share

Мотивация сред младите има, но я губят бързо, защото искат бързи резултати. Ако човек положи усилие да ги мотивира, им се занимава. Процесът е двустранен, но ключовото е и двете страни да осъзнаят, че са си взаимно нужни. Занижените икономически резултати на компаниите от средата и края на 2023 г. много се отразяват върху прогнозите и бюджетите за 2024 г. В IT сферата резултатите за 2023 г. не са впечатляващи, а за 2024 г. компаниите очакват дори по-лоши. Това коментира Антоан Шотаров, катедра „Икономикс“ УНСС, предприемач в интервю за "Блумбърг".

"Кризата, която по-рано стартира в Западна Европа, вече се усеща в България. Хората трябва да осъзнаят, че последните 10 години пазарът на труда у нас беше на служителя – той можеше да изисква, да търси и променя лесно. Сега обаче, ще се окаже, че е по-скоро на даващия работа, защото не е толкова лесно служителите да си тръгват, тъй като няма много работа. Трябва да се има предвид и изкуственият интелект, който променя правилата на играта", смята той.

„Само хората, които имат знания, могат да са спокойни за бъдещето си", коментира още Шотаров.

В годишния си отчет Goldman Sachs посочва, че над 300 млн. работни позиции до 2030 г. ще изчезнат заради изкуствения интелект, а ще създаде позиции за едва 60 млн. - което отчита 240 млн. нетна загуба при нарастващо население. Това ни казва, че трябва да повишим личната си конкурентоспособност, отбеляза Шотаров.

Предприемач посъветва: Изкарвайте курсове за изкуствен интелект, пазарът на труда има нужда от вас

„Ако грабнете интереса на студентите, запалите ги и те учат, занимават се и изпълняват. Много важно за преподавателите е да усетим как да им запалим интереса", заяви още той.

Обсъждайки темата за еврозоната със студентите, основните минуси са свързани с емоциите, тъй като хората използват страховете на незнаещия. Колкото повече знаят, толкова по-трудно ще е някой да ги манипулира. Затова аз се опитвам да ги науча да са критични и да гледат факти и данни, заяви Шотаров, като обобщи, че около 70-80% от студентите не се интересуват от случващото се по света в момента.

"Светът се променя с брутално бързи темпове. Ако на иновацията за парния двигател ѝ е отнело 100 години, за да се развие, то ChatGPT има над 10 млн. ползватели само за един месец. Сега промяната не просто се случва неимоверно по-бързо, а се случва светкавично. Заради интернет глобализацията няма как да спре", заяви Шотаров.

"Говорете с него така, както бихте с човек": как да получавате най-добрите отговори от Chat GPT?

„Промяната в света се случва изключително бързо и ние изобщо не сме подготвени за нея, но знанието е това, на което може да се облегнем и да потърсим в него инструментът, който може да ни отвори пътищата за напред", каза предприемачът.

"Изгубеното поколение": нито работят, нито учат, харчат пари, за които нямат принос, по дискотеки, коли и маркови дрехи

„За да има по-висока добавена стойност, на икономиката ѝ трябва висококвалифициран труд. Единственият начин да говорим за нова икономика у нас е през иновациите. Смолян например има потенциал да стане дигитален център. Много е важно да не отричаме миналото и силните отрасли, където България има възможност да е конкурентоспособна. Всички данни показват, че иновациите гарантират на компаниите и държавите в дългосрочен период повишаване на икономическото развитие и стандарта на живот, изтъкна още Шотаров", коментира той.

Водещи новини

Още новини