-
02 януари 2024 10:46
- 1325
- 1
Десетки технологични гиганти, сред които Meta Platforms, IBM, Oracle и Intel, се обединиха с академичните среди и създадоха AI Alliance, за да се фокусират върху отговорното използване на технологиите с изкуствен интелект. Изследователските организации имат ключова роля в новосформирания Алианс за изкуствен интелект, а сред тях е и българският институт за AI и компютърни науки INSAIT, редом до Университета Корнел, Университета Дартмут, ETH Zurich, Imperial College London.
AI Alliance се появява една година след дебюта на ChatGPT. Целта му е да популяризира „отворените иновации и отворената наука“ в областта на изкуствения интелект, като предложи алтернативни модели на този на OpenAI. Те настояват, че екосистемата е много по-разнообразна и в нея има куп други играчи с важна роля за днешния подем на AI, пише economic.bg.
Генеративният изкуствен интелект завладя технологичния наратив след стартирането на ChatGPT преди година. OpenAI и конкурентите ѝ, като Anthropic и Cohere, до голяма степен са водещи в разработването на усъвършенствани модели на AI, изградени като затворени системи, които се управляват от създателите им и изискват от компаниите да плащат за използването им.
Много от членовете на Алианса са компании, които имат свои собствени продукти за изкуствен интелект, но се опитват да наваксат вниманието, което OpenAI и неговият инвестиционен партньор Microsoft привличат.
Според прогнозата на изследователската компания International Data Corp. само през тази година предприятията по света ще похарчат близо 16 млрд. долара за генеративни решения с изкуствен интелект, а до 2027 г. разходите ще достигнат 143 млрд. долара. Съставният годишен темп на растеж на генеративния AI ще бъде почти 13 пъти по-висок от този на световните IT разходи за същия четиригодишен период от 2023 до 2027 г., казва IDC.
IBM, например, има своята история в областта на изкуствения интелект – тя е белязана от провала на системата Watson, но пък компанията настоява, че това е изцяло нова платформа. Подобно на IBM, Meta е разработила свои собствени модели за AI, но през последните години изостава. Технологичният гигант се опитва да заяви претенциите си на горещия пазар на изкуствен интелект като система с отворен код чрез своя модел Llama 2 AI.
След сътресенията в OpenAI в края на ноември предприятията искат да имат повече доставчици на продукти за AI, за да намалят риска от работа с един играч. Затова алтернативните системи стават още по-важни.
Моментът на стартиране на AI Alliance подчертава това послание, като се фокусира върху по-устойчивия... отворен код.
Членовете на Алианса до голяма степен подкрепят отворения код – подход, при който технологията се споделя безплатно и се основава на сътрудничество между големите технологични компании, академичните среди и независимите програмисти. Според тях широкият достъп на разнообразни институции е начинът да се оформи развитието на изкуствения интелект по начин, който по-добре да отразява нуждите и сложността обществата.
Като обединяваме водещи разработчици, учени, академични институции, компании и други новатори, ние ще обединим ресурси и знания, за да отговорим на проблемите, свързани с безопасността, като същевременно предоставим платформа за споделяне и разработване на решения, които отговарят на нуждите на изследователите, разработчиците и внедрителите по целия свят“, се казва в изявление. Напредъкът при изкуствения интелект води до нови възможности, които могат да подобрят начина, по който работим, живеем, учим и взаимодействаме помежду си. Отворените и прозрачни иновации са от съществено значение, за да се даде възможност на широк спектър от изследователи, създатели и интегратори на AI да разполагат с информацията и инструментите, необходими за използването на тези постижения по начини, които дават приоритет на безопасността, разнообразието, икономическите възможности и ползите за всички.
AI Alliance планира да си партнира също с правителства, граждански и нестопански организации, занимаващи се с в сферата на изкуствения интелект.
Последвайте канала на
Свързани новини
Нов модел изкуствен интелект предсказва момента на смъртта на хората
20 декември 202316:00
България ще бъде домакин на първата световна олимпиада по изкуствен интелект
19 декември 202317:15
С помощта на изкуствен интелект: Пада тайната на трите най-големи загадки в археологията
19 декември 202311:56
„Тeлeфoн зa дyxoвe“: Опитът на Toмac Eдиcoн е възкресен от изкуствен интелект
13 декември 202319:39
Meta представи нов изкуствен интелект за клониране на гласове, но има уловка
13 декември 202319:25
В ЕС се споразумяха за правилата, регулиращи използването на изкуствен интелект
09 декември 202306:57
България влезе в европейския топ 10 на най-авторитетния форум за изкуствен интелект в света
26 март 202411:12
Meta ще си партнира с Factcheck.bg
23 февруари 202413:20
До края на годината поне 5000 учители ще преминат обучение за работа с изкуствен интелект
22 февруари 202416:59
Честито Рождество Христово!
"Вабанк": Кой е с по-голяма заслуга за представянето на Ливърпул – Клоп или Слот
Кристиано Роналдо се топна в ледена вода в Лапландия за Коледа
Този сезон в efbet Лига може да постави любопитен рекорд
"Въпроси и отговори" с Майкъл Оуен
Гуардиола: Трябват ни резултати възможно най-бързо
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Патриарх Даниил: Да се поучим от вярата и мъдростта!
25 декември 202409:50
Държавният глава Румен Радев: Пожелавам надежда, вяра и единството
25 декември 202409:57
Финансистът Деян Василев посъветва хората, които теглят кредити, за да си платят тока, "да внимават"
25 декември 202409:11
Съвети от проф. Кантарджиев: кога и как да пиете витамини и добавки?
25 декември 202409:23
Продажбите на ядрени бункери се увеличават, нивото им на защита, обаче, е съмнително
25 декември 202408:01
Наближава революция и в компютърните технологии: учените са близо до създаването на цифров мозък
25 декември 202407:30
Машината надмина човека: изкуствен интелект проектира ракетен двигател за 3 седмици
25 декември 202407:06
Квантов чип на Google реши проблем, за който на суперкомпютрите не стигаше цялата вечност на Вселената
25 декември 202407:38
692 000 km/h: апаратът "Паркър" на НАСА се устремява към Слънцето
25 декември 202409:01
2024.01.18 | 14:20