Въздухът в София е замърсен, сочат данните в Системата за информиране на населението за качеството на атмосферния въздух към Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС).
Информацията от станциите „Младост“, „Дружба“, „Надежда“, „“Хиподрума“, „Павлово“ показва, че към 14:00 ч. днес средноденонощните стойности на ФПЧ10 са над 130 мкгр/м3., показа проверка на БТА.
Средноденонощната норма е 50 µg/m3. Данните от измерванията от автоматичните станции постъпват в Националната база данни на изпълнителна агенция по околна среда и води (ИАОС) към Министерството на околната среда и води (МОСВ). След проверка за достоверност и верифицирането им, окончателните данни се публикуват от ИАОС.
Прахът е основен атмосферен замърсител на въздуха. Вредният му здравен ефект зависи главно от размера и химичния състав на праховите частици, както и от участъка на респираторната система, в която те се отлагат, посочват от ИАОС. Основни източници на прах са промишлеността, транспортът и енергетиката.
Причината за превишенията на средноденонощната норма на ФПЧ10 обикновено е използването на твърдо гориво за битови нужди и емисии от автомобилния транспорт в съчетание с неблагоприятни метеорологични условия, припомнят от агенцията и напомнят, че замърсяването с ФПЧ има сезонен характер и през отоплителния сезон могат да се наблюдават по-чести превишения.
По този повод от Столичната община призовават днес гражданите да ограничат използването на лични автомобили, особено с оглед на предстоящия засилен трафик в края на работния ден. По възможност пътуванията да се извършват с обществен транспорт, споделени форми на пътуване, придвижване с велосипед или пеша.
Общината напомня на използващите твърдо гориво за битово отопление да преминат, при възможност към алтернативно отопление, както и да се избягва днес ползването на открита горивна камина, в случай че е втори топлоизточник.
Както винаги при превишения на замърсяването с фини прахови частици, и днес Столичният инспекторат предприема извънредни проверки за контрол на промишлени, транспортни и битови източници за замърсяване и при необходимост привлича за проверките представители и на други институции и ведомства.