Всеки ден в Индия умират по 464 деца под 5-годишна възраст от мръсен въздух

  • 04 декември 2024 15:29

  • 372
  • 1
Всеки ден в Индия умират по 464 деца под 5-годишна възраст от мръсен въздух
© Gettyimages

Ню Делхи от дълго време се бори със замърсяването на въздуха и има славата на най-замърсения град в света. Експерти и лекари обаче предупреждават, че замърсяването на въздуха засяга не само столицата, но и големи части от Индия.

Основният проблем са фините прахови частици във въздуха, особено тези с диаметър 2,5 микрометра. Те са достатъчно малки, за да навлязат в алвеолите на белите дробове.

Проблемът надхвърля границите на отделните административни и икономически райони в Индия. Селското стопанство, промишлеността, електроцентралите, домакинствата и транспортът допринасят значително за замърсяването на въздуха в Индия.

Проучване, публикувано през 2021 г., установи, че през 2019 г. близо 1,7 милиона смъртни случая се дължат на замърсяването на въздуха. Това е най-високата смъртност в света, свързана със замърсения въздух. Според проучването към това се добавят и икономически загуби на обща стойност 36,8 млрд. долара.

Видимостта в някои части на Делхи рязко падна заради замърсяване на въздуха

"Замърсяването на въздуха оказва огромно влияние и върху младото поколение в Индия", казва Филип Ландриган от Глобалната обсерватория за замърсяванията към Бостънския колеж.

"За днешните деца то увеличава риска като възрастни да страдат от сърдечни заболявания, диабет и респираторни заболявания. Освен това мръсният въздух намалява коефициента на интелигентност при децата. За Индия ще бъде много по-трудно да се развива социално и икономически, ако не се предприеме нищо за справяне с проблема", предупреждава педиатърът.

Неотдавнашно проучване посочва замърсяването на въздуха като причинител на около 2,1 милиона смъртни случая годишно в най-гъсто населената страна в света.

"Всеки ден в Индия умират по 464 деца на възраст под пет години в резултат на замърсяването на въздуха. Това изпреварва тютюнопушенето и диабета като водеща причина за смърт", се подчертава в доклада.

Хирургът Арвинд Кумар описва замърсяването на въздуха като тиха епидемия, пише DW.

"Имаме сериозно и неприемливо ниво на замърсяване на въздуха, което не само влияе на живота на хората, но и унищожава екосистемите. Никой не може да избегне негативните последици от този замърсен въздух, той засяга всеки орган в тялото", предупреждава той.

Кумар наблюдава отблизо растящите последици от замърсяването на въздуха при своите пациенти. Това го подтиква да създаде организация с идеална цел - фондацията "Грижа за белите дробове". 

"Данните са красноречиви, но нищо не се прави за справяне с причините за замърсяването", оплаква се той.

Последвайте канала на

Дойче веле
372 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.12.04 | 17:13

1
На кой му пука за тая циганска държава. Мангалите така са си свикнали да живеят. По мръсни са и от животни

Добави коментар

Водещи новини