От 11 до 14 януари 2024 г. Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) организират преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас. За целта ще бъдат посетени всички големи водоеми в страната. Ще бъдат обхванати над 200 влажни зони, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, както и всички язовири, рибарници и реки във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици. Това информират от БДЗП. Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се извършва в над 100 държави и обхваща около 25 000 влажни зони.
Резултатите от преброяването ще помогнат на специалистите да анализират повече или по-малко са птиците у нас през тази зима и какви са основните заплахи за тях. Целта е да се събере точна информация, която да послужи за оценка на промените в състоянието на популациите на наблюдаваните видове птици, обясни Свилен Чешмеджиев, координатор на преброяването от страна на БДЗП. Това е показател за промените в средата, която обитават птиците и хората, посочи той. По думите му това е важно и в контекста на темата за климатичните промени.
Още през ноември бяха наблюдавани първите струпвания на северни видове, които редовно зимуват в нашата страна, като например големите белочели гъски, пойните и тундровите лебеди, тръноопашатите потапници, звънарките, гмуркачите и др. "Последните дни на миналата година бяха необичайно топли за периода, което от своя страна намали драстично броя на зимуващите гъски", посочват от БДЗП. България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици. Сред тях са и видове, включени в Световния червен списък като ушатия гмурец, червеногушата гъска и др., казват също от природозащитната организация.
В началото на декември от БДЗП съобщиха за регистриран екземпляр от редкия вид птица стрепет, който се счита за изчезнал като гнездящ в България. Птицата е била установена в пасище на територията на община Стамболово.