Прототипът на партизанския герой с шпагина от Паметника на Съветската армия е бил репресиран българин по време на комунистическия режим. Мъжът се изхранвал като модел в художествената академия, разказват завършили висшето училище.
Бай Васил, или поне така го наричат художници и скулптори от Художествената академия, пред които е позирал срещу символично заплащане. Репресиран от комунистите, син на "неблагонадежден" баща - адвокат в царския двор, Бай Васил живял в нищета.
По ирония на съдбата неговият образ в партизанска униформа се извисява над София близо 70 години. Историята ѝ ни разказва скулпторът Константин Ачков. Той е познавал прототипа лично. Правил му е и не един портрет.
"Той беше с доста тежък инсулт, опитваше се да се раздвижва, беше с една инсултна ръка и крак, който заваляше. И въпреки това, позираше с часове по гащи, гол, без да се оплаква. Въпреки че беше философ, беше високоинтелигентен, беше принуден на позира", сподели скулпторът Константин Ачков пред Bulgaria ON AIR.
На младини бил хубавец, с ясни сини очи и стройно тяло.
"Бил е ползван за всички подобен тип паметници, както и Паметника на Съветската армия, когато е имало подобен тип воин. Той не възприемаше въобще тогавашното изкуство за някакво голямо изкуство, по-скоро подиграваше един или друг автор как го е карал да седи така, да мижи, той беше изтренирал тази сериозна комунистическа представа как трябва да седи с остър поглед", допълни Ачков.
В крайна сметка, обаче, образът на бай Васил минава и през ръцете на Васка Емануилова. Това всъщност е авторът на композицията на върха на Паметника на Съветската армия. Според скулптора Константин Ачков, обаче, бронзовият лик няма голяма прилика с оригинала.
"Да, личи си, че първообразът е Бай Васил, в характерната мъжка челюст, но нагоре вече са едни много женски черти, с едно чипо носле", коментира той.
Кадър: Bulgaria ON AIR
Обяснението му звучи съвсем в духа на нашето време. Скулпторът Васка Емануилова била хомосексуална. И "наказала" тогавашното общество, което отричало подобните на нея. Затова и във фигурата на война на върха на МОЧА личат доста дамски черти.