Придружителите на непълнолетни деца на обществени места да се удостоверяват чрез декларация - това предвижда проект на постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Наредбата за специализирана закрила на деца на обществени места. Промените в наредбата са с цел привеждането ѝ в съответствие с чл. 8, ал. 7 от Закона за закрила на детето и регламентирането на ред за удостоверяване качеството на придружител на непълнолетно дете, навършило 14-годишна възраст след 22.00 ч., от страна на родител, попечител или лице, което полага грижи за детето, който не може да го придружи на обществени места.
Ние сме в сферата на гостоприемството, а това предложение е поредна допълнителна административна пречка. Колегите в заведенията трябва да следят 22 часа ли е или 22:05 ли е?. Внася се допълнително напрежение и разделение в обществото, коментира пред Bg on air Павлин Петров, съпредседател на Българската асоциация на заведенията.
Ако искаме да превъзпитаваме децата и те са не са в заведенията, е добре да се погрижим те да влизат в театри, да бъдат образовани, допълни той.
Защо, например, съседката, която ще заведе нейното и моето дете на театър, а после ги заведе на вечеря в 22:05 часа, трябва да носи един куп документи? Кой ще ги следи, кой ще ги проверява, попита Петров.
Наредбата ще повлияе на бизнеса, тъй като ще трябва да влизаме в конфликт и с младежите, и с родителите, разкри съпредседателят на БАЗ. "Да припомня, че младежите винаги могат да си наемат един апартамент и там няма как да знаем какво ще извършват. Защо бизнеса да носи отговорност вместо родителите, които не знаят къде са децата им след 22 часа?"
22 часа е, сервитьор съм, трябва да сервирам основно - да проверявам декларации или да сервирам топла храна, попита той.