Българското семейство е дълговечна институция и ще продължи да има своята битност, въпреки липсата на адекватна подкрепа от страна на текущата власт. Това заяви пред БНР политическият анализатор Боян Стефанов. Той е един от участниците, които ще се включат в кръгла маса днес, на която ще бъдат обсъдени възможни ли са консервативни решения в ерата на глобализацията.
"Нашата действаща Конституция казва, че подкрепя семейството и жената-майка. Това обаче не е точно така. Правата на отделния индивид реално стоят над семейството. Семейството не се възприема като естествено реализиране на личността и стремеж, а като възможен избор. Този подход е деградивен за семейството".
Боян Стефанов обаче посочи и други причини за демографската криза у нас.
"Говорим за демографска криза във времето на най-високо благосъстояние на средния българин. В най-мрачните времена на османската власт не е имало демографска криза. Народът е бил млад, превърнал се е в нация и си е извоювал собствена църква.
Търществуващият либерален ред е провокирал тези инстинкти и нагласи у човека, които са доста индивидуалистични и егоистични. Обществото се е отклонило от ной-нормалният подход в своето развитие. Ние сме в много сериозна мъртва хватка. Трябва да убедим тази индивидуализирана и овластена личност в смисъла да има по-многобройно потомство. Когато човекът се е превърнал в егоист, за него е трудно да си обясни и националния интерес. Българската нация е в демографска криза, но защо това да зясага мен? Не може да се справим с демографската криза в бърз порядък, защото обществото е качествено променено".
Това е феномен, който не се наблюдава само в България - има го в Германия и Южна Корея, например, посочи той.
"Единствените решения, които има на този проблем, са ограничени и механични, като да забогатем, за да спре заминаването на българите в чужбина. Но това няма да увеличи раждаемостта.
Водещ принцип в разумната медицина е да не се пречи на пациента неговият организъм да се самолекува. Консервативните решения трябва да убедят обществото и неговите водачи да се върнат към консервативното".