Община Опака започва работа по реализиране на идеята за изграждане на информационен център в село Голямо Градище

Уикипедия
share

Община Опака започва работа по реализиране на идеята за изграждане на Информационен център в село Голямо Градище. Развитието на културния и балнеотуризма ще бъде основната задача, която си поставят инициаторите, съобщиха за БТА Мирослав Георгиев – уредник в Историческия музей в Търговище, и Джошкун Феимов – директор на училището в село Голямо Градище.

Предвижда се Информационният център да се обслужва съвместно от представители на Община Опака, читалището и училището в село Голямо Градище и РИМ – Търговище. Новото общинско ръководство на Опака е дало разрешение да се работи по идеята, добавиха след среща с кмета Гюнер Ашимов днес Георгиев и Феимов. Предстоят съгласувателни процедури с различни институции. 

Центърът ще бъде ситуиран в Голямо Градище, за да се използват даденостите на региона. Посетителите ще могат да разгледат Крепчанския средновековен скален манастир, които е на около 5 км разстояние. Ще се работи и по разработване на идея за балнеотуризъм в населеното място.

Селото има една даденост – чистотата и качеството на въздуха. Климатът тук е различен от този на съседните населени места. Зимите са сурови и ледени, много е ветровито, поради разположението на плато, разказва Мирослав Георгиев. Гости на селото, страдащи от астма и други респираторни заболявания, нееднократно са споделяли, че след няколко дневен престой тук, нямат нужда от употребата на традиционните помпички за улеснение на дишането. Местното население и ръководството на община Опака решават да изследват въздуха, научно да докажат качествата му и евентуално да използват природната даденост за балнеолечение.

За реализирането на идеята водеща страна ще бъде училището, което има капацитет за това. Предстои да бъде закупен измервателен уред за въздуха, който ще следи за чистота и качеството на въздуха, за озонното и йонното съдържание и електрическа натовареност на въздуха, обясни Джошкун Феимов, който е и физик по образование. 

От своя страна Мирослав Георгиев добави, че непрекъснато се работи по популяризирането на скалната обител като туристически обект. Радващ факт, е че интересът към старината расте. Има посетители не само в почивните дни, но и през седмицата – организирани групи и приятелски семейства избират Крепчанския скален манастир като дестинация, обясни той. Вчера са гостували младежите от Ученическия гвардейски отряд към Професионална гимназия по туризъм "Д-р Петър Берон" във Велико Търново, водени преподавателя Евгени Коев - патриот, ентусиаст и изследовател, с корени от близкия град Попово.

Скалният манастир до село Крепча е магнетично място, добави Георгиев. Неговият проучвател проф. д.и.н. Казимир Попконстантинов не спира да се връща тук вече над 50 години. Крепчанският скален манастир се намира на два километра от центъра на селото. Върху стените му са изсечени на кирилица два старобългарски надписа, като единият от тях е смятан за най-ранния надпис на кирилица, открит на Балканите.

Водещи новини

Още новини