Хиляди - може би даже десетки хиляди, са нашите сънародници, които от години се трудят в Гърция. Внасят осигуровки и трупат стаж. Повечето от тях обаче няма да получат пълна пенсия от южната ни съседка. Причина е промяна в правилата, която вдига значително минималния период на пребиваване в страната.
Над 200 000 българи работят в Гърция, но повечето са сезонно наети в селското стопанство и туризма. Според последните официални данни от 2014 г., обаче, около 80 000 наши сънародници са трайно пребиваващи и работещи в страната, съобщава БНР.
Години наред тази група можеше да разчита на поне на минимална пенсия след 15 години стаж - сума, която към момента е 411 евро и е ценна помощ в по-късните години от живота. Промяна в ситуацията настъпва след 2019 г., като тя засяга всички - не само тези, които тепърва започват да трупат стаж в Гърция.
За да получава гръцка пенсия, чужденецът трябва да е пребивавал 40 години в Гърция. Това елиминира почти всички наши сънародници.
Ако имате по-малък престой в Гърция, размерът на пенсията се намалява с по 1/40 за всяка недостигаща година. Например, ако сте от 25 години там, тя ще намалее с над една трета. И това е ситуация, в която работещият има над 20 години трудов стаж - ако са например 15, още 10% се губят.
Това поставя работещите от най-отдавна в страната в най-лошо положение - те имат много малък стаж у нас, а този от Гърция не може да се използва за получаване на пълна пенсия.
Нашите сънародници настояват институциите у нас да се задействат и да намерят решение - поне за следващите поколения хора, които ще си търсят късмета зад граница. Пред националното радио те отбелязват и че Албания е постигнала промени за своите граждани, които са били в сходно положение.