През тази пролет двойка бели щъркели избрали доста необичайно място за основа на гнездото си, а сега заедно с поколението си блокират работата на строителна фирма.
Преди дни управителят на строителна фирма в Русе подписал договор със свой бизнес партньор за използване на специфична техника и тъкмо да пристъпят към реализиране на сделката, оказало се, че е невъзможно. На стрелата на багера, който се използва за трамбоване на основата при строителство, двойка бели щъркели си направили дом и отглеждат потомството си. Ако си мислите, че собствениците на техниката просто включили двигателя на багера и изгонили наемателите, грешите. Наистина е необичайно, но потърсили специалист от Екоинспекцията - да им каже какво се прави в такива ситуации и как да запазят добрата си репутация сред птичия свят. Биологът Христина Иванова е техният човек.
"Веднага с колежката се организирахме, отидохме на място, видяхме щъркеловото гнездо, имаше вътре две малки, които все още не могат да летят. Коментирахме нормативната уредба, обяснихме на господина как стоят нещата и че не може да си ползва багера, докато не пораснат и не излетят, т.е. гнездото вече не се ползва. Тогава с разрешение от МОСВ, които издават специални документи - той трябва да кандидатства, да си подаде заявление и след като те му издадат разрешение, тогава чак може да измести гнездото на оказано от тях място, за да може следващата година щъркелите да се върнат и да си намерят отново гнездото".
Работата се усложнила за бизнеса, но пък никой не може да каже, че щъркелите не разбират от техника - избрали си здравата машина, въпреки че имало и друг вариант - само на два метра от гнездото има съвсем същия багер, който обаче излязъл от строя и не се ползва. Идеята на хората била просто да преместят гнездото от едната стрела на другата. Но това - след няколко месеца. Иначе храна за пилетата има достатъчно. Избрали са си района около депото за отпадъци.
Така тази допълнителна сепарираща бригада ще остане до есента на работа. Сделката на строителите пропаднала, но направили уговорка с щъркелите напролет, когато се върнат, да донесат повече бебета.