Внимание! Сънливостта и липсата на апетит при животните може да е заради кърлеж

Novini.bg/ Canva
share

Сънливост и липса на апетит при животните може да се дължи и на ухапване от кърлеж. Това се посочва в прессъобщение на фондация „Четири лапи“, които съветват стопаните за какви симптоми да следят. Оттам предупреждават, че броят на инфекциите с лаймска болест, ТВЕ (енцефалит, пренасян от кърлежи) и бабезиоза нараства в световен мащаб. 

Сред други симптоми са висока температура и гърчове. „Енцефалитът най-често се диагностицира при животни с ниска имунна система. В ранните си стадии това заболяване може да се лекува с антибиотици“, коментират от фондацията.

Бум на кърлежи: Вижте в кои случаи се бие ваксина и се предписва антибиотик

Експертите предупреждават, че без лечение може да има сериозни пристъпи на треска, силно изтощение, умора и възпаление на ставите. В краен стадий на заболяването се стига и до парализа.

Първите кърлежи стават активни с лекото повишаване на температурите, обикновено още през март, когато градусите вече надхвърлят осем градуса, предупреждават от „Четири лапи“.

„Кърлежите нямат очи, но разполагат със специален сензор, разположен на предните им крака, който позволява да открият животно гостоприемник. След като се закачат, те могат да се хранят от животното гостоприемник дни наред, преди да се махнат от него“, обясняват още от фондацията.

Преглеждайте обстойно тялото на вашите домашни любимци след всяка разходка, съветват от „Четири лапи“.

Затоплянето и промените във валежите подпомагат по-широкото разпространение на т.нар. вектори като комари, кърлежи, бълхи, птици и някои бозайници, замесени в огнища от денга, чума, лаймска болест, кърлежов енцефалит, западнонилска треска, Зика, малария и други, каза в интервю за БТА преди дни проф. Радостина Александрова от БАН.

Водещи новини

Още новини