Анализ /2-ра част/ за novini.bg на проф. Владимир Чуков, известен арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма.
Директорът на британското външно разузнаване Ричард Мур стана обект на подигравки, след като чрез туит поздрави новия турски външен министър Хакан Фидан, който 13 години управляваше турското разузнаване. В туитер шефът на MI 6, който е бивш посланик на Обединеното кралство в Турция и отлично владее турски език публикува на турски: „Пожелавам на моя приятел и бивш колега успех на новата му длъжност. Успех, министър!“ като придружава своя туит с акаунт, носещ името Хакан Фидан, а именно @hakanfidan_tr. Интересното е, че Хакан Фидан никога не е имал собствен официален туитър акаунт и въпросния, посочен от Ричард Мур, е измислен, незнайно от кого.
Блогъри веднага реагираха на постинга, определяйки го като „сатиричен акт“.
Един от тях, нарекъл се Мартин пише: „Това е пародиен акаунт. Г-н Мур трябва да обърне внимание на детайлите. Хакан Фидан все още няма акаунт в Twitter. :)“ Друг блогър с име Огьоз Кхан пише: „Ако Мур управлява MI 6 по този начин, вашите граждани трябва да се чувстват много сигурни“.
Въпреки множеството саркастични коментари, Мур не изтри туита си, а публикува още един. В него той допълва: „Уау, колко е неудобно... но дори акаунтът да е пародиен, нека моите най-добри пожелания да се сбъдват“.
Извън шегата най-коментираната личност в новия турски кабинет е именно Хакан Фидан.
Някои добри познавачи на турския политически живот и логиката на мислене на новия, стар турски президент сочат, че новото назначение на бившия ръководител на MIT е акт с огромен кадрови потенциал. Той винаги се е възприемал като външен министър в сянка, но в същото време и като най-ревностния изпълнител на кървавите чистки и репресии срещу привържениците на Фетулла Гюлен и ПКК в страната и особено извън нея. Специалистът по турски въпроси ливанецът Нуредин Мохамед отбелязва, че новите кадрови назначения доказват доминирането на триадата Ердоган-Хакан-Калин в турската политика. Всъщност тя ръководи турската политика през последните 13 години, поради тази причина в нея няма да има резки промени. Просто сега на повърхността излизат нови лица. Предполага се, че Ибрахим Калин, който до този момент е говорител на президента, ще замести Фидан Хакан на поста директор на ключовата агенция MIT. За говорител на президента се спряга името на Акиф Килич. Последният е бил съветник, деловодител на президента, както и министър на младежта и спорта. Неговият баща е бил личен лекар на премиера Ердоган. Сериозни анализатори считат, че външният министър Хакан Фидан е с най-големи шансове след пет години да наследи Реджеп Ердоган на поста президент на република Турция.
Друга интересна фигура в новия кабинет е единствената жена – Махинур Йоздемир, която е назначена за министър на семейството и социалното дело.
Тя е родена през 1982 г. в Брюксел. Йоздемир изкарва два мандата /2009-2015/ в белгийския парламент като депутат от центристката партия Хуманистичен демократичен център. В същото време е и единствената забрадена жена в европейски законодателен орган. През 2015 г. тя изключена от партията, заради отказа си да признае арменския геноцид. В този момент веднага получава подкрепа от офиса на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието в Брюксел. През периода 2020 – 2023 е посланик на Турция в Алжир.