Розовото фламинго, вид, който отскоро обитава Поморийско езеро, го напусна, сигнализираха до медиите от организацията "Зелени Балкани".
Въпреки многобройните сигнали до отговорните институции през годините, продължаващото нерегламентирано практикуване на водни спортове в езерото, доведе до прогонването на красивите птици оттам. Присъствието на розовото фаминго в езерото привличаше стотици посетители, любители на природата от цялата страна, каза Димитър Попов от "Зелени Балкани" пред БТА. По думите му нарушителите в Поморийско езеро с кайтсърфове и уиндсърфове могат да бъдат наблюдавани почти винаги, когато има вятър, като навлизат в езерото откъм пясъчната коса, която разделя езерото от морето.
Честотата на подобни негативни въздействия през годините доведе освен до преместването на фламингото от езерото, също и до смущения в гнездовата колония на емблематичния за лагуната вид - гривеста рибарка. Нерядко, например, при по-силен вятър или по-голяма неопитност на нарушителя, кайтът го отнася към дигата във вътрешността на езерото, като по този начин той прекосява цялата водна площ на езерото.
"Благодарение“ на системните заплахи от подобни нарушения птиците вече се струпват край бреговете, където нито има достатъчно условия, нито яйцата и малките им там са защитени от хора и наземни хищници, посочи Попов.
С наближаването на активния туристически сезон следим и за друг тип нарушители – плуващите в езерото. Хора навлизат във водите на езерото буквално пред самите табели, обозначаващи, че това е забранено. Това се случва точно пред малкия остров, на който гнездят емблематични за лагуната видове птици – саблеклюни, гривести рибарки, кокилобегачи и др. И това се случва въпреки всички табели, правила и камери.
По проект на Община Поморие бяха инсталирани камери на няколко места по брега на езерото, чиято цел бе да спрат нарушителите, както и че практикуването на водни спортове е забранено със заповед на Министерството на околната среда и водите през 2009 г.
"Безхаберието на институциите, от своя страна, поражда изкуствени конфликти между гражданските организации, които единствени реагират на нарушаването на закона и самите закононарушители. Те са предпоставка за междуличностна разправа или системно нарушаване и на други закони на територията на Общината и в цялата страна, тъй като илюстрират безхаберие на институции към едно системно закононарушение, което става пред лицето на цялата общественост", смята Елена Тилова от екипа на "Зелени Балкани".