С военен ритуал по изнасяне на знамето на Ботевата чета с участието на 61-ва Стрямска механизирана бригада пред Национален музей "Христо Ботев" в родния град на поета-революционер Калофер започна възпоменателното отбелязване на 147 години от гибелта на Христо Ботев.
Колкото повече четем за Ботев се уверяваме, че е много трудно да обхванеш и да сложиш в клише революционера, поета, учителя, защото той е една от онези личности, които по думите на Захари Стоянов, не трябва да мерим с аршина за обикновените смъртни, предава БТА.
Това каза в словото си кметът на община Карлово Емил Кабаиванов. По думите му Ботев носи в себе си гигантския талант на поета - първото му стихотворение е когато навършва пълнолетие - "Майце си", а последното на 28 години - "Обесването на Левски".
Във вестниците "Дума", "Знаме", "Независимост", "Тъпан" Ботев оставя веруюто си , че освобождението на България трябва да се случи с всеобща народна революция, без да се чакат Великите сили и тук е на едно мнение с Васил Левски, посочи Кабаиванов.
Той припомни, че от неговата телеграма, изпратена от парахода "Радецки" до швейцарския "Журнал дьо Женев", цяла Европа разбира, "че в България става нещо, че се лее кръв и че българският народ на иска повече да бъде под властта на султана".
С митинг-поклонение представители на държавната и местната власт, военнослужещи, стотици граждани се изкачиха до мемориалния комплекс "Христо Ботев", където бяха положени венци и цветя пред паметника на героя.
Снимка: Фейсбук / 61-ва Стрямска Механизирана Бригада