Избори с предизвестен резултат ли бяха проведени вчера в държавата ни, или пък се случиха неочаквани изненади? Разговарям с политолога Христо Панчугов. Той е асистент в департамента по политически науки на НБУ. Преди това е бил зам.-главен секретар на СДС и е активен участник в опитите за обединение на десницата преди РБ.
Според мен изненадата на този вот е влизането на ИТН в състава на 49-ия парламент, смятах това за невъзможно вече.
Иначе опитите за промяна в политиката и част от нея да се радикализира, продължават. При ниска избирателна активност такива партии получават политическо представителство. Извън това, реално нищо не се е променило.
През изтеклата година видяхме повтаряне на едни и същи комуникационни стратегии и послания, които логично произвеждат един и същи резултат.
Изборите не са лошо нещо, защото те катализират процеси в партиите, които без тях биха отнели много дълго време. Промени в самите партии или трябва да се направят, или те просто ще отпаднат от политическия процес.
Самите избори са добрата новина. Лошата е, че партиите много бавно схващат какво искат да им кажат хората. Те така и не стигат до онези над 60 на сто негласуващи българи. Това са хора, които не виждат свое представителство в рамките на съществуващата политическа система и ако тези обстоятелства не се променят, то ни чака още по-голяма радикализация в следващи избори.
Проблемът не са изборите, а упоритостта на политическите формации да не признават и коригират своите грешки, да ги осмислят.
На тези избори всички са губещи отново заради неспособността си мобилизират избиратели извън правоверните. Всички губят заради паритета, който се получи в НС, заради невъзможността да се дефинира ясен политически дневен ред около който да се търси някаква форма на управление. Загуба за всички ни е ниската избирателна активност.
Съставянето на правителство от първите две политически коалиции на мен ми изглежда невероятно. Последните месеци те прекараха в изграждане на разделителни линии.
Едните обиждаха другите, че били олицетворение на корупция и мафия, а първите отвръщаха на вторите, че са илюстрация на посредствеността. Как се преодолява всичко това, аз честно да ви кажа не мога да си представя.
Лично аз не съм убеден, че съставянето на управленска коалиции на всяка цена е по-добрата възможност за управление. България се управлява зле и това е факт. Но не съм сигурен, че един зорлем съставен кабинет ще е по-доброто решение.