Мигрантският натиск по българо-турската граница не намалява. Ежедневно покрай близките до границата населени места преминават бежанци. Обикновено се движат на групи. Засичани са дори на километри от граничната бразда.
Жителите на пограничната община Болярово почти ежедневно се срещат с мигранти, преминали българо-турската граница. Казват, че вече са свикнали и не се притесняват. Мигрантите не са агресивни към тях. Село Камен връх се намира на около 30 километра по права линия от граничната бразда. В селото живеят десетина човека. Често се сблъскват с мигранти. Понякога дори им помагат.
"То пътя е от тук. Няма от къде. От тука продължават към вътрешността, обаче то има доста. Сега е студено, когато е по-топло на групички, но не ни закачат", коментира Георги Желязков от село Камен връх пред БНТ.
"Много често сме давали сиренце да ги храним. Те много гладни, гладни и студено, измръзнали. Просто ги съжаляваме от човешка гледна точка", казва Мария Петрова от с. Камен връх.
Преди две седмица в село Стефан Караджово са хванати трима мигранти.
"Едното момче беше ранено, защото крака му беше превързан и двете момчета го носеха", разказва той.
Кольо Стоянов пасе стадо овце и кози. Казва, че е виждал мигранти само в колите на "Гранична полиция". "Така по гората не. Натоварени в колата - да, в ЗИЛ-а. Той е към "Гранична полиция", спомня си мъжът.
Някои от жителите на пограничните села смятат, че разформироването на гранични войски е било грешка. Според тях охраняващите полицаи и военослужещи не познават границата.
"Тези хора не могат да охраняват границата. Ако искат да я охраняват, могат да направят всичко възможно да ги спрат, защото те минават по определени канали, на определени места", казва Слави Славов.
В последно време мигрантите избират да се движат по черни пътища в гористите местности, за да достигнат определена точка. Следите им се виждат и с просто око. А според хората от пограничната община потока от мигранти ще продължи, защото закона е либерален към трафикантите.